Strona główna/Urząd/Aktualności/Po nagrodę do Belgradu

Po nagrodę do Belgradu

Aktualności 16 Października 2012

Dwunastoletnia mieszkanka Dębieńska, Ewelina Niedziela zdobyła I miejsce w XIV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym organizowanym w ramach festiwalu "Joy of Europe" (Radość Europy). 1 października odebrała nagrodę w stolicy Serbii - Belgradzie.

Ewelina od czterech lat uczęszcza w Szkole Podstawowej nr 8 na zajęcia koła plastycznego prowadzonego przez Katarzynę Sienkan-Krząkałę. Dziewczynka przede wszystkim uwielbia malować portrety, wybór tematu nie był dla więc dla niej trudny. Z myślą o konkursie powstał nasycony kolorami portret kobiety. Ewelina narysowała – jak sama mówi – to co podpowiedziała jej wyobraźnia.

"Ewelina ma ogromny talent kolorystyczny i dobrze czuje się w trudnych technikach malarskich – mówi K. Sienkan-Krzakała. - Nagroda w konkursie z pewnością stanowi powód do dumy, ponieważ konkurs "Joy of Europe" cieszy się światową renomą, a w skład jury wchodzą uznane autorytety w dziedzinie sztuki m.in. profesorowie wyższych szkół sztuk pięknych". Wręczenie nagród transmitowane było na żywo w pierwszym programie telewizji serbskiej. Sama laureatka przyznaje z uśmiechem, że w Serbii udzieliła kilku wywiadów.

Do Belgradu Ewelina pojechała wraz z swoimi rodzicami. Cała rodzina zgodnie przyznaje, że był to wyjazd pełen niezapomnianych wrażeń.

W tym czasie w mieście trwał Międzynarodowy Festiwal Kultury Dziecięcej (którego konkurs plastyczny był częścią). Barwny i wesoły karnawał sztuki. "Mieliśmy więc okazję zobaczyć przedstawienia teatralne, popisy taneczne, oraz liczne i różnorodne wystawy – podkreśla Ewelina. Sporą atrakcją było oczywiście zwiedzanie tego pięknego miasta" - dodaje.

Do udziału w konkursie zgłoszono kilkadziesiąt tysięcy prac z najodleglejszych zakątków świata. "Aby zdobyć nagrodę, poza talentem, trzeba mieć także odrobinę szczęścia" – przyznaje K. Sienkan- Krząkała.

Z osiągnięć Eweliny dumny jest także dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 Aleksander Pyszny. "Do udziału w konkursie zgłosiliśmy łącznie około 20 prac plastycznych uczniów z naszej placówki i szkoła również może poszczycić się specjalnym wyróżnieniem za udział w "Joy of Europe" - dodaje A. Pyszny.

do góry