Strona główna/Urząd/Aktualności/Połączyła ich poezja – Turniej Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka

Połączyła ich poezja – Turniej Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka

Aktualności 9 Maja 2017

Wczoraj w Starej Piwnicy odbył się finał Turnieju Jednego Wiersza o Różę Stanisława Krawczyka.To już trzecia edycja niezwykłego konkursu poetyckiego, który w piękny sposób integruje społeczność osób zdrowych oraz z niepełnosprawnościami. Turniej organizowany jest w ramach Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, a patronat nad wydarzeniami objęli Starosta Powiatu Rybnickiego Damian Mrowiec oraz Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski.

 

„Dzisiejszy Turniej rozpoczyna większą inicjatywę - Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Turniej jest wspólnym działaniem szeregu instytucji gminnych i powiatowych – Miejskiego Ośrodka Kultury, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Zespołu Szkół Specjalnych, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodka Pomocy Społecznej i Biblioteki Publicznej. Z ich inicjatywy zrodziła się potrzeba, aby mówić na forum ogólnospołecznym o problemach, potrzebach, ale także talentach i umiejętnościach osób niepełnosprawnych. Turniej literacki, który jednoczy w sobie zawodnictwo osób niepełnosprawnych i sprawnych, twórców poezji i form literackich, jest perełką tego programu. Dzięki uprzejmości dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Pani Marioli Czajkowskiej, gościmy dzisiaj w Starej Piwnicy, w niesamowitym klimacie, który był bardzo bliski Panu Stanisławowi Krawczykowi” – mówiła witając zebranych gości Beata Zich, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych.

Patronem turnieju jest Stanisław Krawczyk, poeta, prozaik, dramaturg, publicysta, mieszkaniec dzielnicy Dębieńsko w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny.

„Zaczęło się od tego, że chcieliśmy zorganizować jakiś konkurs, który integrowałby środowisko niepełnosprawnych z wszystkimi osobami, które chciałyby spróbować swoich sił w poezji. Rozmawiałam na ten temat z naszym poetą, Stanisławem Krawczykiem, który zgodził się na bycie jurorem w turnieju. Zaznaczył jednak, że absolutnie nie zgadza się na to, aby był podział na kategorie wiekowe lub na utworzenie kategorii pełnosprawni – niepełnosprawni. Zawsze mówił, że poetą albo się jest, albo się nie jest” - wspominała Ewelina Burzyk, pomysłodawczyni konkursu, nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych, którą w przygotowaniach turnieju wspierały Alina Karaszewska - nauczycielka z Zespołu Szkół Specjalnych oraz Sylwia Woźnica - nauczycielka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Czerwionce-Leszczynach.

Do udziału w konkursie wpłynęło 65 utworów poetyckich, w tym 39 regulaminowych. Nadesłali je twórcy z 9 placówek oświatowych z całego regionu, nadeszły także dwa zgłoszenia indywidualne. Dwuosobowe jury w składzie Małgorzata Tkocz, poetka, malarka, nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz Hanna Piórecka-Nowak, polonistka, rzecznik UGiM Czerwionka-Leszczyny, wybrało 15 wierszy, które autorzy zaprezentowali podczas finału turnieju w Starej Piwnicy.

W gronie finalistów znaleźli się:

Konrad Pękała

Alicja Ostroch

Sonia Zimek

Julia Statkiewicz

Marcelina Węgrzyk

Alicja Płonka

Paulina Bujoczek

Agata Ogonowska

Jolanta Jechida

Nikola Kroczak

Barbara Szewczyk

Natalia Kwitek

Wiktoria Warzecha

Kornelia Szczęsny

Natalia Sołowińska

Poziom wybranych do finału prac był niezwykle wysoki. Decyzją jurorek I miejsce zdobyła Alicja Ostroch za wiersz „Maska”- pamiątkową statuetkę wręczyła laureatce dyrektor MOK-u Mariola Czajkowska, II miejsce otrzymała Agata Ogonowska za wiersz „Oni i My”, III miejsce - Alicja Płonka za wiersz „Winna”. Przyznano także wyróżnienia dla Kornelii Szczęsny za wiersz „Przedmieścia”, Natalii Kwitek za wiersz „Za późno”, Nikoli Kroczak za wiersz „Małe rzeczy”. Nagrodę publiczności zdobyła Natalia Sołowińska za wiersz „Wola istnienia”.

top_baner
do góry