Strona główna/Urząd/Aktualności/Plenerowa siłownia w Książenicach

Plenerowa siłownia w Książenicach

Aktualności 1 Września 2015

Kolejna siłownia pod chmurką powstała na terenie naszej gminy. Z ośmiu nowoczesnych urządzeń korzystają już mieszkańcy Książenic. Środki na realizację tego zadania pochodzą z funduszu sołeckiego.

 

„Dzięki funduszowi sołeckiemu w małych środowiskach można realizować oczekiwane przez mieszkańców zadania – mówi Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Ten rodzaj  pobudzania aktywności mieszkańców i decydowania przez nich o rozwoju swoich wsi doskonale się sprawdza. Fundusz sołecki, to fundusz zgody – lokalna społeczność koncentruje się na swoich potrzebach, wskazuje te najpilniejsze i wspólnie realizuje zadania”.

W Książenicach wskazano na potrzebę inwestowania w bazę rekreacyjną i wypoczynkową. Obok boiska piłkarskiego zamontowano więc osiem nowoczesnych urządzeń do ćwiczeń. Nowa plenerowa  siłownia cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców w różnym wieku. Można tu za darmo i o dowolnej porze dnia zadbać o zdrowie i kondycję fizyczną.

“Bardzo brakowało mi takiego miejsca w sołectwie – mówi pan Eugeniusz Groborz i deklaruje, że siłownię odwiedza codziennie. – Korzystam po kolei z każdego urządzenia i cieszę się, że nie muszę już jeździć trenować do sąsiednich miejscowości”.

  

Siłownia zewnętrzna została w tym roku  zamontowana także w Przegędzy. Na dotąd niezagospodarowanym terenie - obok urządzeń siłowych pojawiła się też huśtawka i nowe klomby z kwiatami. Inwestycję również zrealizowano z puli środków funduszu sołeckiego.


 

Jak podkreślają eksperci, celem wyodrębniania funduszu sołeckiego jest pobudzanie aktywności mieszkańców, zwiększanie ich odpowiedzialności za swoje miejscowości, budowanie umiejętności współpracy i kooperacji, diagnozowanie lokalnych problemów i potrzeb, przekazanie władzy i odpowiedzialności niżej, na poziom sołectw - nauka odpowiedzialności za swój budżet, wzmocnienie instytucji sołectwa i zebrania wiejskiego, wyłanianie liderów wiejskich.

do góry