Strona główna/Urząd/Aktualności/Piknik integracyjny na familokach

Piknik integracyjny na familokach

Aktualności 21 Września 2011

W poniedziałkowe popołudnie przy familokach w Czerwionce zorganizowano piknik integracyjny. Impreza stanowiła podsumowanie zakończonego niedawno remontu dwóch klatek familoków przeprowadzonego przez bezrobotnych mieszkańców.

Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu unijnego "OPS i Twoja aktywność ku integracji" opracował i realizuje Program Aktywności Lokalnej, którego celem jest aktywizacja rodzin wieloproblemowych z czerwieńskich familoków. W ramach praktyk zawodowych uczestnicy projektu wyremontowali już wspomniane 2 klatki schodowe w swoich mieszkaniach. 

"Nie chcieliśmy, aby bezrobotni nabywali doświadczeń zawodowych remontując przypadkowe miejsca. Dlatego zaproponowaliśmy im odnowienie własnych klatek schodowych. Pomysł spotkał się z dużym entuzjazmem" - mówi Monika Stępień-Grzegorzyca z OPS, koordynatorka projektu. 

"Klub samopomocowy rodzin z familoków" liczy 12 osób, wszyscy są mieszkańcami osiedla. Część z nich zgłosiła się do projektu "OPS i Twoja aktywność ku integracji", pozostali zostali wyłonieni przez pracowników OPS-u spośród osób korzystających z pomocy ośrodka. Grupa jest zróżnicowana wiekowo – najmłodszy uczestnik ma 18 lat, najstarszy ok. 50. Wszyscy są osobami nieaktywnymi zawodowo.

W projekcie bierze udział aż siedem kobiet. I właśnie "babska ekipa remontowa" spotkała się z dużym zainteresowaniem ogólnopolskich i lokalnych mediów.

"I remonty, i wywiady to już dla nas bułka z masłem" - śmieją się dziarskie bohaterki reportaży.

Piknik integracyjny podsumowujący prace zaplanowano w każdym szczególe.

"W poniedziałek od 7 rano uczestnicy naszego projektu sprzątali już teren wokół familoków. Z własnej inicjatywy kosili trawę, zbierali śmieci, układali stoły i ławy. Czuli się gospodarzami. Jestem z nich po prostu dumna" – mówi M. Stępień-Grzegorzyca.

Mężczyźni doglądali kiełbasek na grillu i dbali o to, aby każdy gość czuł się wyjątkowo. Kobiety oprowadzały uczestników pikniku po wyremontowanych klatkach. "Chętnie pokazujemy rezultat swojej pracy. Efekt, który został osiągnięty przerósł nawet nasze oczekiwania, dlatego wykonaliśmy też galerię zdjęć przed i po remoncie. Zachęcamy do zapoznania się z fotografiami. Same nie mogłyśmy uwierzyć, że tu było tak brudno i ponuro" - mówiły z dumą kobiety. 

Prace wewnątrz budynków obejmowały naprawę ścian, malowanie, uzupełnianie poręczy i parapetów oraz inne drobne prace remontowe. Uczestnicy projektu mogli liczyć na wsparcie swoich działań ze strony Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Podczas prac stale towarzyszył im nauczyciel zawodu - Jacek Lubus.

"To bardzo solidna i chętna do pracy ekipa. Jestem pod wrażeniem" - podsumował.

W pikniku uczestniczył także burmistrz Wiesław Janiszewski. "To była z pewnością ciężka praca, ale efekty są naprawdę znakomite. Gratuluję OPS-owi pomysłu, a Państwu zaangażowania" - powiedział.

Kobiety zwróciły się też z prośbą do burmistrza: "Marzymy, żeby przed naszym familokiem stała nowa i ładna piaskownica. Dajcie nam tylko deski – sami ją sobie zmontujemy" - poprosiły. ZGM od razu dostarczył więc materiał, jako zachętę do dalszych inicjatyw i zaangażowania. "Będzie piaskownica!" - ucieszyły się panie.

Na poniedziałkowy piknik zaproszono wszystkich mieszkańców z ul. Słowackiego i Kościuszki. "Podczas remontu spotykaliśmy się z bardzo przychylnymi komentarzami sąsiadów – dopytywali jak można nam pomóc. Ale niestety byli też tacy, którzy kpili z naszej pracy. Mamy nadzieję, że dziś pokażemy wszystkim, że nasz wysiłek nie poszedł na marne i warto było się trudzić" – podkreślali uczestnicy projektu.

Praktyka zawodowa we własnym miejscu zamieszkania to tylko jeden z elementów projektu. Uczestnicy korzystają także z samopomocowych grup wsparcia, "szkoły dla rodziców", zajęć z doradcą zawodowym, porad prawnych oraz szkoleń zawodowych – zgodnych z ich zainteresowaniami i predyspozycjami.

"Jestem przekonana, że naszym dużym sukcesem są zmiany, które zaszły w uczestnikach projektu. Są pełni zaangażowania, przedsiębiorczy, wierzą we własne siły. Panie chcą szukać pracy w sklepach budowlanych, firmach remontowych, myślą także o założeniu własnej działalności. Mam nadzieję, że uda im się osiągnąć wytyczone cele" - dodaje M. Stępień-Grzegorzyca. 

Realizowana obecnie przez OPS edycja projektu trwać będzie do końca roku. W tym czasie planuje się jeszcze remont trzech kolejnych klatek schodowych czerwieńskich familoków.

do góry