Strona główna/Urząd/Aktualności/Piękna lekcja patriotyzmu w SP5

Piękna lekcja patriotyzmu w SP5

Aktualności 13 Listopada 2017

Dziś, w ramach obchodów Dnia Niepodległości, w Szkole Podstawowej nr 5 w Czerwionce-Leszczynach odbył się Przegląd Pieśni Patriotycznej.

 

“W minioną sobotę obchodziliśmy Święto Niepodległości. Społeczność naszej szkoły chciała uczcić to ważne wydarzenie poprzez organizację II Szkolnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Za pośrednictwem dawnych, ale i współczesnych, wybranych samodzielnie przez uczniów utworów, zaprezentujemy umiłowanie i szacunek dla naszej Ojczyzny” - mówiła Małgorzata Marciniak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Czerwionce-Leszczynach.

Podczas szkolnej uroczystości wybrzmiały znane pieśni o charakterze patriotycznym: „Rota”, „Dziewczyna z granatem”, „O mój rozmarynie”, „Piechota” czy „Przybyli ułani pod okienko”. W krótkim programie artystycznym młodzież przypomniała zebranym wiersze polskich poetów: Czesława Miłosza czy Cypriana Kamila Norwida, w których wyrażali oni miłość do Ojczyzny, podkreśliła również, że hasła „Bóg, Honor, Ojczyzna” w dzisiejszych czasach wcale nie straciły na aktualności, a o ich wadze warto przypominać – zarówno przy okazji świąt państwowych, jak i na co dzień. Występy uczniów oceniała komisja w składzie: Stefania Szyp, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik Urzędu Gminy i Miasta oraz Jakub Żemła, muzyk.

“Pieśni patriotyczne powstały przeważnie w tym okresie kiedy Polska pozbawiona była niepodległości i walczyła o nią - przypominał obecny podczas uroczystości Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Dziś, w wolnym kraju rozmawiajmy o patriotyzmie. Bardzo dziękuję szkole za zorganizowanie tego przeglądu. To wspaniała lekcja patriotyzmu dla nas wszystkich. Dziękuję za ogromne zaangażowanie nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców w przygotowanie tej pięknej uroczystości” - dodał. Słów uznania dla organizatorów przedsięwzięcia nie kryli również jurorzy konkursu. “Wspaniale, kiedy dzieci, w tak piękny sposób się angażują. Dokładają wszelkich starań, aby ich występ był najlepszy. Nie do przeceniania są tutaj także wartości edukacyjne” – komentowali jurorzy.

Szkoła od kilkunastu dni przygotowywała się do uroczystych obchodów Święta Niepodległości. Uczniowie dyskutowali w klasach o patriotyzmie, szukali współczesnych patriotów, wzorów do naśladowania w przeszłości i teraźniejszości. Brali udział w grach, turniejach międzyklasowych, przygotowywali gazetki ścienne i kolaże. “Chcieliśmy pokazać, że jesteśmy patriotami i patriotkami XXI wieku. Bliskie są nam hasła: wolność, odpowiedzialność, równość, dialog i zaangażowanie społeczne” – zaznaczali uczniowie.

Nagrody w przeglądzie zostały ufundowane przez Andrzeja Sądela, Prezesa Zarządu firmy Promet oraz Stefanię Szyp, przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach.

top_baner
do góry