Strona główna/Urząd/Aktualności/Pełny program INDUSTRIADY na familokach

Pełny program INDUSTRIADY na familokach

Aktualności 13 Czerwca 2015

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem INDUSTRIADY na familokach. 

W bogatej ofercie każdy znajdzie coś ciekawego. Rodziny z dziećmi z pewnością zainteresują stoiska kreatywne, konkursy, gry i zabawy z historią w tle, warsztaty z Kołami Gospodyń Wiejskich, czy przejażdżki kolejką z wagonikami.

Pasjonaci techniki też będą zadowoleni - czekamy na nich w Izbie Tradycji KWK "Dębieńsko", Izbie Tradycji na familokach, dla nich przygotowaliśmy też prelekcje historyczne.

Kto szuka wrażeń artystycznych - polecamy śląskie śpiewanie na familokach oraz występy uzdolnionych dzieci ze szkół i przedszkoli.

INDUSTRIADA  w Czerwionce to jedyna okazja, aby zgłębić tajniki fotografii, malarstwa, rzeźby i ceramiki. 

Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników śląskiej kuchni - Remigiusz Rączka przygotuje ...tort z krupnioka i inne specjały. Polecamy też przysmaki serwowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. 


INDUSTRIADA pozwala poczuć prawdziwe emocje. Umożliwia kontakt z autentycznymi obiektami, maszynami oraz pełnymi pasji ludźmi. 

Zapraszamy już w najbliższą sobotę w godz. 16.00 - 20.00.

Przypominamy także o możliwości podróżowania 13.06 za darmo po całym województwie śląskim.


Program wydarzenia

 

godz. 15.00 – 15.30 – kapela „Trzy ofiary drogi do Europy” - występ na terenie ulic osiedla familoków

15.30- Orkiestra Miejska „Dębieńsko”, Formacja Taneczna Zygzak – wymarsz z rynku, przemarsz na terenie osiedla

 

godz. 16.00 Występy Orkiestry Miejskiej „Dębieńsko” oraz Formacji Tanecznej Zygzak – plac rekreacyjny, ul. Szkolna

16.10 – uroczyste rozpoczęcie INDUSTRIADY na familokach

godz. 16.15 – Warsztaty układania dachówek – charakterystycznej dla czerwieńskich familoków karpiówki - dla małych i dużych pasjonatów osiedla (warsztaty potrwają do godz. 20.00 – można dołączać do dowolnej porze)

godz. 16.20 – Familoki tour ze szkołami i przedszkolami. Prezentacja Zespołu Szkół nr 3

godz. 16.35 Warsztaty fotograficzne i malarskie

 

Miłośnicy fotografii będą mogli zgłębić tajniki robienia zdjęć pod okiem wybitnego profesjonalisty. Warsztaty ukazywania na zdjęciach uroku zabytkowego osiedla poprowadzi artysta fotografik Maria Śliwa.

Uwaga: osoby zainteresowane udziałem w warsztatach powinny zabrać własny sprzęt fotograficzny i oczekiwać przy scenie na placu rekreacyjnym o godz. 16.30.

Warsztaty malarskie to gratka dla miłośników plenerów uwiecznianych na płótnie. Nauka podstaw malarstwa odbędzie się pod okiem Czesława Fojcika – malarza, artysty z Czerwionki, zafascynowanego Śląskiem (wystawiał m.in. z Grupą Janowską).

Uwaga: osoby zainteresowane udziałem w warsztatach otrzymają sprzęt malarski od organizatorów. Powinny oczekiwać przy scenie na placu rekreacyjnym o godz. 16.30.

 

godz. 16.40 Familoki tour ze szkołami i przedszkolami. Prezentacja Przedszkola nr 6

godz. 16.55 Prelekcje historyczne - Geneza powstania, założenia urbanistyczne osiedla familoków, śląskie tradycje na familokach, familoki dawniej i dziś

godz. 17.00 Warsztaty ceramiczne

Uwaga: osoby zainteresowane udziałem w warsztatach otrzymają niezbędny do udziału w warsztatach sprzęt od organizatorów. Powinny oczekiwać przy scenie na placu rekreacyjnym o godz. 16.55.

 

godz. 17.10 - Familoki tour ze szkołami i przedszkolami. Prezentacja Przedszkola nr 10

godz. 17.25 Prelekcje historyczne - Geneza powstania, założenia urbanistyczne osiedla familoków, śląskie tradycje na familokach, familoki dawniej i dziś

 

17.35 - Familoki tour ze szkołami i przedszkolami. Prezentacja Zespołu Szkół nr 2

17.50 – Warsztaty rzeźbiarskie

Uwaga: osoby zainteresowane udziałem w warsztatach otrzymają niezbędny do udziału w warsztatach sprzęt od organizatorów. Powinny oczekiwać przy scenie na placu rekreacyjnym o godz. 17.45.

 

godzi. 18.00 – śląskie dziedzictwo dla najmłodszych. Wręczenie nagród w organizowanych podczas INDUSTRIADY konkursach. Konkursy dla maluchów przeprowadzone ze sceny

godz. 18.30 Kultywujemy śląskie dziedzictwo kulinarne – pokaz kulinarny Remigiusza Rączki oraz Kół Gospodyń Wiejskich

bezpłatny poczęstunek dla zgromadzonych

godz. 19.00- 20.00 występy zespołów śpiewaczych i folklorystycznych

Pokaz kulinarny trwał będzie do godz. 20.00 na przemian z występami artystycznymi.

 

Na terenie placu rekreacyjnego będzie można zwiedzić wystawę fotograficzną – Kopalnia „Dębieńsko” oraz familoki na dawnych i współczesnych zdjęciach

 

 

Wydarzenia towarzyszące na terenie osiedla:

 

 

Dwa stoiska kreatywne dla najmłodszych – wspólnie tworzymy ogromny pejzaż familoków

poza tym – kolorowanki dotyczące osiedla, lepienie osiedla familoków z plasteliny, możliwość stworzenia własnej pracy w dowolnej technice nawiązującej do tematyki „Industriady”, malowanie na asfalcie, śląskie konkursy i zabawy dla maluchów. Współorganizator – Klub Malucha Bajtel

 

Zolyty na familokach – jak to downij bywało z frelką i karlusem.

Zabawy i zagadki dla miłośników odkrywania śląskich tradycji. Konkursy dla dzieci. Organizator – Centrum Zapoznawcze Zolyty

 

Ciastko z familoków – na bezpłatną degustację słodkości zaprasza kawiarnia Esencja (stoisko na terenie osiedla).

 

Gospodynie z familoków – szkubanie pierzo, robienie masła, warzenie żuru, pieczenie chleba i inne pokazy związane z dawnym życiem kobiet z familoków. Zapraszamy do udziału w warsztatach i do degustacji przygotowanych potraw śląskich.

 

Kobiety aktywne z familoków – grupa kobiet – obecnych mieszkanek osiedla zaprasza do udziału w warsztatach ekorękodzieła

 

Kolejka turystyczna – ul. Kombatantów

Na terenie osiedla kursować będzie kolejka turystyczna z wagonikami. Przystanek kolejki znajdować będzie się przy ul. Kombatantów, naprzeciwko szkoły. Organizator zapewnił bezpłatne przejazdy.

 

Zespół Szkół nr 3

Świętująca swoje stulecie, zlokalizowana na terenie osiedla familoków placówka, otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. W murach szkoły – specjalny program artystyczny oraz projekcja filmów nakręconych przez społeczność szkolną i poświęconych osiedlu familoków. Młodzież zachęci także do zwiedzania osiedla z opracowanym przez szkołę questem.

 

Punkt Informacji Turystycznej – róg ul. Szkolnej i Mickiewicza 

 

zwiedzanie osiedla wraz z przewodnikiem, gra miejska - zwiedzanie w formie podchodów, możliwość zapoznania się z Izbą Tradycji na terenie osiedla, emisja filmów dotyczących osiedla. Zwiedzanie w gwarze śląskiej oraz w języku angielskim przygotowane przez lektorów i słuchaczy szkoły językowej EduSmart.

 

Boisko wielofunkcyjne Orlik – ul. Kombatantów

 Zagraj z nami na familokach! Dawne gry podwórkowe – klipa, kulki, kapsle, cymbergaj i inne

 

Izba Tradycji przy KWK Dębieńsko – budynek dawnej cechowni kopalni ul. 3-go Maja 44 , czynne w godz. 16.00 – 20.00.

możliwość zwiedzenia bogatych eksponatów Izby zgromadzonych na ok. 300 metrach kw.

Kompleks Izby Tradycji KWK „Dębieńsko”, składa się z głównej sali, w której znajdują się najcenniejsze pamiątki, w tym wszystkie sztandary kopalni od początku jej istnienia, salki techniki górniczej, izby regionalnej gdzie zgromadzono przedmioty życia codziennego mieszkańców regionu, salki telewizyjno-projekcyjnej, gdzie można oglądać filmy nakręcone na taśmach zarówno celuloidowych, których Izba posiada spory zbiór oraz odtworzonego wyrobiska górniczego wraz z całym wyposażeniem. 

W czasie Industriady – przewodnik i opiekun Izby będzie oprowadzał zainteresowanych, uruchomi dawne maszyny górnicze - przenośnik ścianowy, przenośnik taśmowy, urządzenia łączności, przygotuje także projekcję archiwalnych filmów dotyczących pracy na kopalni.

 

 

 

Zapraszamy także na Festiwal Around the Rock – Park im. P. Furgoła, część konkursowa festiwalu (przegląd młodych zespołów) trwa od godz. 12.00 do 20.00, występ gwiazd festiwalu od godz. 20.00

 

Festiwal gromadzi co roku ok. 5 tys. uczestników, i spotyka się z dużym zainteresowaniem mediów. Nie ogranicza się do jednego gatunku muzyki, ale jest otwarty na niemal wszystkie współczesne nurty muzyki rockowej a także punkrockowej, regeaowej. 

Jego celem jest także promocja śląskości.

Around The Rock” adresowany jest do mieszkańców całej Polski oraz zagranicy bez ograniczeń wiekowych. Daje możliwość spotkań, wymiany doświadczeń i własnej prezentacji. Wyłania najciekawszych wykonawców poprzez obecne na imprezie media oraz jury składające się z wybitnych instrumentalistów, recenzentów muzycznych, prezenterów rozgłośni radiowych którymi do tej pory byli między innymi: Marek Wiernik, Jacek Caba, Robert Zawieja, Tomasz Kasprzyk, Zbigniew Hołdys, Mariusz Owczarek, Zbigniew Zegler, Piotr Baron, Romuald Jakubowski itd.

Festiwal jest przedsięwzięciem kulturalnym propagującym aktywny i wolny od nałogów styl życia, stanowi alternatywę spędzania czasu wolnego.

Podczas tegorocznego festiwalu zagrają m.in. Luxtorpeda, Pidżama Porno oraz Underground – półfinalista Must be the music, zespół związany z Czerwionką-Leszczynami, który w swoim repertuarze ma utwory rockowe w gwarze śląskiej.

do góry