Strona główna/Urząd/Aktualności/Pamiątki z Czerwionki-Leszczyn

Pamiątki z Czerwionki-Leszczyn

Aktualności 6 Lipca 2017

W Centrum Informacji Turystycznej można nabyć nowe produkty, które promują osiedle i Gminę, a zarazem stanowią pamiątkę z wizyty w Czerwionce-Leszczynach lub upominek z naszej miejscowości. Polecamy, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym.

 

Nowością jest torba na ramię w naturalnym odcieniu bawełny. Może służyć jako torba na zakupy, na co dzień, na wycieczkę, do pracy czy szkoły. Jej wzór stanowią dobrze znane miłośnikom gry w „Piotrusia na familokach” symbole wybranych kart. Dla każdego, komu bliskie jest dziedzictwo kulturowe, przemysłowe i historyczne czerwieńskich familoków. Torba jest bardzo pojemna, z poszerzanym dnem, wytrzymała, wykonana z mocnej, bawełnianej tkaniny. Kosztuje 14 zł.

Polecamy także piłki dmuchane (5 zł), breloczki-miarki w kształcie familoka (4 zł), filiżanki (26 zł) - widokówki (1 zł) oraz książki poświęcone naszej miejscowości m.in.: album „Tradycja rodowita!” (39 zł), Anna Gudzik – „Czuchów”, Henryk Polak - „Dzieje Bełku”, Bolesław Profaska - „Dzieje Dębieńska” czy Bogdan Kloch - „Szczejkowice”, także dotyczące Śląska: Aleksandra J.Ostroch - „Warkocz pokoleń” oraz Andrzej Kapłanek - „Śląskie mecyje”.

Przypominamy także, że w Centrum Informacji Turystycznej można zakupić wyjątkowe gry promocyjne, opracowane i wydane w ramach promocji osiedla.

„Ulicami miasta-ogrodu” to strategiczna gra dla całej rodziny.

Jej scenariusz opiera się na spacerze ulicami osiedla. Przechadzając się między poszczególnymi ulicami, gracz może skorzystać z szansy zakupu familoków i tworzyć przy nich ogródki. Jeśli odpowiednio o nie zadba, czeka go spory majątek. Oprócz familoków może kupić także inne, związane z miejscem nieruchomości – Bibliotekę, boisko Orlik, Izbę Tradycji lub wolierę kanarków. Wszystkie te miejsca występują na terenie osiedla, nie są wymyślone wyłącznie na potrzeby gry.

Dodatkową porcję wrażeń zapewniają tzw. karty szansy - „Zdobywasz II miejsce w konkursie jazdy na rolkach w skateparku na placu rekreacyjnym. Otrzymujesz 200 diamentów”, „W Twoim ogródku zakwitła paproć. Naukowcy są w szoku. Otrzymujesz 350 diamentów”, „Postanawiasz odpocząć przy fontannie na placu rekreacyjnym. Tracisz jedną kolejkę”, „Grając w piłkę rozbiłeś szybę w familoku sąsiadów. Płacisz 50 diamentów zadośćuczynienia”, „Odwiedzasz Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Mickiewicza 10. Kupujesz pamiątki związane z osiedlem, płacisz 20 diamentów” i inne.

Gra wymaga logicznego rozumowania, odpowiedniego planowania i strategicznego myślenia. Walutą w grze są diamenty – pieniądze nawiązujące do logotypu Czerwionki -Leszczyn.

Gra jest efektownie wydana, w pudełku znajdują się specjalnie opracowane pionki, karty szans, karty hipoteczne, pieniądze o różnych nominałach, symboliczne kwiaty i drzewa - łącznie kilkaset elementów. Gra kosztuje 50 zł.

O śląskich tradycjach karcianych przypomina kolejny gadżet promocyjny – gra „Piotruś na familokach”.

Piotruś to gra karciana, która doskonale sprawdzi się w edukacji młodszych dzieci. Talia do Piotrusia składa się z 25 kart. W skład talii wchodzi 12 par oraz jedna karta, która nie ma pary. Piotruś to gra pomagająca rozwijać wiele zmysłów np. takich jak spostrzegawczość, skojarzenia oraz budować społeczne wartości.

Ilustracje na kartach dobrane są w taki sposób, aby dobrze spełniały swoje walory edukacyjne.

Mamy więc obrazki nawiązujące do osiedla, jego historii, obyczajowości, roślinności, dziedzictwa przemysłowego, wyjątkowej architektury czy współczesnego procesu rewitalizacji miejsca.

Pary tworzą tutaj m.in. dachówka karpiówka z dachem familoka, górnik z szybem kopalni, gołąb z gołębnikiem, deskorolka ze skateparkiem, jarzębina z koralami, kwiaty z konewką, akordeon z nutami, piłka z boiskiem Orlik, czy wyszywanka ze śląską makatką.

Przegrywa ten, kto w wyniku wymiany kart zostanie z jedną kartą bez pary. Piotrusiem jest tutaj Bebok czyli postać ze śląskiej demonologii, którym kiedyś straszono niegrzeczne dzieci. Gra kosztuje 20 zł.

Grafika wszystkich materiałów nawiązuje do przyjętego systemu tożsamości wizualnej osiedla – jego logotypu i kolorów. Zapraszamy do Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Mickiewicza 10, czynne od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 -16.30.

do góry