Strona główna/Urząd/Aktualności/Otwarto MIESZKANIE RODZINKOWE w Czuchowie

Otwarto MIESZKANIE RODZINKOWE w Czuchowie

Aktualności 8 Września 2010
Dziś odbyło się uroczyste otwarcie mieszkania rodzinkowego, które powstało w zabytkowym zameczku w Czuchowie. To już drugi w naszej gminie "rodzinny dom" stworzony dla dzieci z placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Na początku ubiegłego roku pierwsze w regionie mieszkanie rodzinkowe otwarto w Palowicach. Dzieci poczuły się doskonale w stworzonych specjalnie dla nich domowych warunkach, a palowiczanie przyjęli nowych sąsiadów ciepło i życzliwie. Ponieważ idea realizowana jest z dużym sukcesem, w sierpniu ubiegłego roku zapadły decyzje o utworzeniu kolejnego mieszkania rodzinkowego na terenie Czerwionki-Leszczyn. 

Dzięki inicjatywie Starostwa Powiatowego w Rybniku, staraniom Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny oraz docenieniu szczytnego celu przez Radę Dzielnicy Czuchów, właśnie w tej dzielnicy gminy od 17 sierpnia mieszkają wychowankowie. 

Budynek usytuowany jest w samym centrum Czuchowa. Blisko stąd do szkoły, do kościoła czy sklepów. Zamek otoczony jest dużym parkiem sprzyjającym zabawie i wypoczynkowi. 

Mieszkanie rodzinkowe składa się z kilku sypialni, łazienek, funkcjonalnej kuchni, pokoiku wypoczynkowego i dla gości. W takich warunkach dzieci mają uczyć się samodzielności. Czynności, które do tej pory robili za nich wychowawcy z domu dziecka, będą wykonywać sami. Czeka ich robienie zakupów, gotowanie, gospodarowanie domowym budżetem. Wychowawcy pracować będą tam w trybie zmianowym pomagając w uczeniu się odpowiedzialności. Szansę na nowe - prawdziwie domowe warunki stworzono dla czternaściorga dzieci. 

- Mieszkania rodzinkowe to najlepszy sposób na przygotowanie wychowanków do dorosłego i samodzielnego życia. To stworzenie dzieciom pokrzywdzonym przez los i pozbawionym ciepła rodzinnego namiastki prawdziwego domu. Wiadomo, że dzieci lepiej czują się w domu niż w instytucji – podkreśla Piotr Blot, dyrektor Powiatowej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Czerwionce-Leszczynach.

O tym, że pomysł się sprawdza świadczą dobre przykłady mieszkań tworzonych w wielu miastach w kraju a przede wszystkim w sołectwie Palowice, które stało się wzorem do naśladowania. Palowiczanie dali się poznać jako ludzie życzliwi i ofiarni. 

Jak podkreślają wychowawczynie, dzieci w nowych warunkach w Czuchowie poczuły się znakomicie. Zachwyciły się własnymi pokojami, nowoczesną aranżacją mieszkania. 

Baliśmy się czy w tak dużych pomieszczeniach uda nam się stworzyć przytulną, domową atmosferę – mówi Beata Strzelczyk, jedna z wychowawczyń. Efekty nas zaskoczyły. Mieszkanie ma cudowny klimat. Dzieciom odpowiada swoboda i duża przestrzeń.

Tworząc mieszkania rodzinkowe powiat wyprzedza ustawę o wsparciu rodziny i systemie opieki zastępczej nad dzieckiem, która zakłada likwidację do 2015 roku dużych domów dziecka a zastępowanie ich mniejszymi, które dają dzieciom szansę poczucia domowej atmosfery i przygotowują zarazem do odpowiedzialnej dorosłości.
do góry