Strona główna/Urząd/Aktualności/Otwarcie ośrodka zdrowia w Stanowicach

Otwarcie ośrodka zdrowia w Stanowicach

Aktualności 25 Kwietnia 2013

Wczoraj uroczyście otwarto ośrodek zdrowia w Stanowicach. W długo wyczekiwanym przez stanowiczan obiekcie swoje pomieszczenia znajdą także sołtys, Rada Sołecka oraz stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Stanowic.

Prace budowlane poprzedziły liczne wysiłki podejmowane przez gminę w celu uporządkowania stanu prawnego budynku. "Obiekt stanowił współwłasność gminy z osobą prywatną, która – co dodatkowo komplikowało sprawę - przebywała zagranicą. Na szczęście, w efekcie wielu starań, po czterech latach udało się – wyjaśnia dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej Marian Uherek. Kolejnym etapem było sporządzenie funkcjonalnego projektu budynku. Wcześniej przychodnia znajdowała się na pierwszym piętrze, teraz jest przeniesiona na parter, co z pewnością stanowi duże ułatwienie dla osób starszych i chorych".

Pierwsze piętro budynku oddano zaś do dyspozycji mieszkańcom sołectwa. Tutaj będzie mógł urzędować sołtys, Rada Sołecka, Koło Gospodyń Wiejskich oraz inne stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Stanowic.

"Przede wszystkim całkowicie zmieniono kształt budynku – klatka schodowa znajdowała się wewnątrz obiektu, teraz umieściliśmy ją na zewnątrz, co korzystnie wpływa na funkcjonalność. 
Na parterze, zgodnie z potrzebami określonymi przez NZOZ "Trimed", wybudowano dodatkowe ścianki wewnętrzne. Prócz tego, oczywiście komfortowe łazienki, mała kuchnia na pierwszym piętrze, nowoczesne ogrzewanie obiektu oraz odpowiednia infrastruktura na zewnątrz" - wylicza M. Uherek.
Wartość prac budowlanych wyniosła ok. 500 tys zł.

Podczas wczorajszej uroczystości obiekt został poświęcony przez stanowickiego proboszcza ks. Eugeniusza Durczoka. Symboliczną wstęgę przecięli wspólnie burmistrz Wiesław Janiszewski, doktor Katarzyna Smyczek, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda oraz sołtys Stanowic Stanisław Breza. 

"Stworzenie warunków, które mamy okazję dziś podziwiać jest efektem inicjatywy moich współpracowników, pracowników ZGM-u, firmy, która wykonywała zadanie, ale także sołtysa i lekarzy – dziękował burmistrz Wiesław Janiszewski. - Wypracowaliśmy kompromisowe rozwiązanie i dziś wiemy, że był to strzał w dziesiątkę. Ośrodek zdrowia ma służyć ma pacjentom - powiem przekornie i mam nadzieję, że lekarze się nie obrażą – oby chorych było jak najmniej, ale jeśli będą, trafią do wspaniałych fachowców, ale także do doskonałych warunków".


"Wyrażam wdzięczność panu burmistrzowi, bo doczekaliśmy się nowoczesnego budynku i jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów. Ten piękny ośrodek będzie służył pokoleniom" - podsumowała doktor Katarzyna Smyczek.

Swojego zadowolenia nie krył również sołtys Stanowic Stanisław Breza - "Mieszkańcy bardzo długo czekali na ten ośrodek i dziś oddano im do dyspozycji wspaniała placówkę.
Mamy w Stanowicach zadbaną szkołę z nowoczesna sala gimnastyczna, boiskiem, placem zabaw, nowy piękny kościół, a teraz także ośrodek zdrowia i pomieszczenia dla naszych organizacji. Te trzy, jakże ważne miejsca, miejsca integrują społeczność, skupiają naszych mieszkańców i służą im" - podsumował sołtys.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele kierownictwa i pracownicy UGiM, dyrektor oraz pracownicy ZGM-u, radni Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach oraz powiatu rybnickiego, a także właściciele firmy przeprowadzającej prace remontowe.

do góry