Strona główna/Urząd/Aktualności/Ostrzeżenie przed wchodzeniem na powierzchnię zamarzniętych akwenów

Ostrzeżenie przed wchodzeniem na powierzchnię zamarzniętych akwenów

Aktualności 22 Stycznia 2018
Śląski Urząd Wojewódzki przypomina o zagrożeniu zdrowia i życia, jakie niesie za sobą wchodzenie na powierzchnię zamarzniętych akwenów.
 
Oddział Miejski WOPR Katowice alarmuje, że powstająca w najbliższych dniach pokrywa lodowa przy strefie brzegowej będzie sprawiała wrażenie stałej i grubej, natomiast w odległości już kilku metrów od brzegu jej trwałość będzie się drastycznie zmniejszać.

 

Lód wytrzymuje ciężar dorosłej osoby, jeżeli jego pokrywa ma grubość przynajmniej 7 cm. Do jego grubości nie wolno wliczać tak zwanego lodu mętnego, lodu pośniegowego, czyli świeżej warstwy na powierzchni, jaka wytworzy się najprawdopodobniej w najbliższych dniach. Grubość min. 7 cm lód może osiągnąć dopiero po wielu dniach z rzędu, w których temperatura, również w ciągu dnia, utrzymuje się poniżej - 10 st. C.

 
W świetle ostatnich wydarzeń w kraju oraz w naszym województwie, gdzie kilka dni temu lód załamał się pod 14-latkiem, kwestia edukacji dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych jest kluczowa, dlatego apelujemy o powstrzymywanie się od wchodzenia na powierzchnię zamarzniętych akwenów.
do góry