Strona główna/Urząd/Aktualności/Orszaki Trzech Króli w Bełku i Palowicach

Orszaki Trzech Króli w Bełku i Palowicach

Aktualności 8 Stycznia 2018

6 stycznia to Święto Objawienia Pańskiego, zwane również Świętem Trzech Króli. Tego dnia ulicami wielu miejscowości w Polsce – w tym także w Bełku i Palowicach - przeszły orszaki, upamiętniające wędrówkę Trzech Mędrców ze Wschodu.

 

 

Zarówno orszak w Palowicach, jak i w Bełku przyciągnął wielu mieszkańców, którzy chcieli włączyć się we wspólne kolędowanie, które w ten sposób przybiera nieco inną formę. Jak podkreślali uczestnicy – w tym roku pogoda zdecydowanie bardziej sprzyjała przejściu w orszaku niż ubiegłoroczny siarczysty mróz. Nic dziwnego, że na twarzach dzieci i dorosłych, przechodzących przez ulice obu miejscowości, od samego początku gościł uśmiech. Oprawę muzyczną orszaków zapewniła Orkiestra Miejska „Dębieńsko”.

 

Orszaki Trzech Króli organizowane są w Polsce już od 10 lat i z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Chociaż początki Święta Trzech Króli sięgają już III wieku, a chrześcijańska tradycja przyporządkowała im imiona – Kacper, Melchior i Baltazar to jednak wiemy o nich bardzo niewiele. Nie wiadomo skąd dokładnie pochodzili, czym się zajmowali, a nawet ilu ich było – przyjmujemy, że trzech na podstawie liczby przyniesionych darów. Kacprowi przypisuje się złoto, Melchiorowi – mirrę, zaś Baltazarowi – kadzidło. Również znaczenie darów jest symboliczne – złoto jako symbol władzy królewskiej, mirra – człowieczeństwa i męczeństwa Chrystusa, kadzidło – boskości. Orszaki Trzech Króli, organizowane w wielu miejscowościach upamiętniają wędrówkę Trzech Mędrców do stajenki – mieszkańców, idących w tych kolorowych procesjach, podobnie jak mędrców prowadzi gwiazda niesiona przez osoby otwierające orszak. Jego uczestnicy zakładają charakterystyczne papierowe korony oraz kolorowe peleryny – czerwone, zielone i niebieskie. Wszyscy, którzy w sobotę zdecydowali się wziąć udział w tym wyjątkowym orszaku chętnie włączyli się w taką formę wspólnego kolędowania.

 

Organizatorami Orszaków Trzech Króli byli księża parafii w Bełku i Palowicach, w przygotowanie procesji i występów artystycznych zaangażowali się również mieszkańcy. W samych orszakach tłumnie wzięli udział mieszkańcy nie tylko Bełku i Palowic, ale również sąsiednich miejscowości, a także zaproszeni goście.

do góry