Strona główna/Urząd/Aktualności/Ogólnopolski konkurs "Drzewo Roku"

Ogólnopolski konkurs "Drzewo Roku"

Aktualności 7 Marca 2018

Zakończył się pierwszy etap organizowanego już po raz ósmy przez Klub Gaja ogólnopolskiego konkursu na „Drzewo Roku”. Spośród ponad 50 drzew z całej Polski Jury konkursu złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem wybrało 16 drzew, które są symbolem lokalnych społeczności, a także częścią naszej kultury i historii. Wśród finałowych 16 drzew konkursu „Drzewo Roku 2018” znalazł się zgłoszony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Leszczyn „Dzwon” leszczyński platan „Karol”!


„Karol” rośnie w Leszczynach przy skrzyżowaniu ulic Polnej i Nowy Dwór. Jest to platan klonolistny liczący ponad 160 lat o wysokości 18 m i obwodzie 320 cm. Objęty ochroną pomnikową od 1998 roku. Od ponad 150 lat platan, wraz ze stojącym pod nim krzyżem, stanowi ważny element lokalnej historii i pamięci mieszkańców Leszczyn. Pod platanem w 1858 roku ówczesny właściciel leszczyńskiego majątku baron Karol Henryk Ludwik von Richthofen wzniósł drewniany krzyż upamiętniający ofiary epidemii tyfusu, która tylko w 1848 roku pochłonęła ponad sto osób. Ofiary pochowano prawdopodobnie w tym miejscu w zbiorowej mogile. Krzyż, oraz nierozerwalnie związany z nim platan Karol, mają także ogromne znaczenie dla leszczyńskich parafian. Miejsce to bowiem corocznie odwiedzały przez lata procesje w ramach. "Dni krzyżowych" na początku maja. To dni modlitwy o urodzaj i podziękowanie za udane zbiory. Dzięki inicjatywie członków Stowarzyszenia Przyjaciół Leszczyn „Dzwon”, w wyniku konkursu, platan zyskał imię Karol na cześć barona Karola von Richthofena, który także najprawdopodobniej posadził to rzadkie w naszym klimacie drzewo.

Ten Pomnik Przyrody jest jednym z 12 istniejących na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W 2009 roku utworzona została tu ścieżka dydaktyczno – przyrodnicza „Wśród leszczyn i śladów Bartelta”.

Informacje na temat "Karola" znaleźć można w przewodniku "Pomniki przyrody Gminy i Miasta Czerwionka – Leszczyny". Wykonana została także nowa tablica informacyjna, a sam „Karol” jest tematem plenerów malarskich. Pisano o nim w lokalnej i regionalnej prasie, a także w kilku książkach m.in. "Okazałe drzewa Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny" i "Szlakami Zielonego Śląska" autorstwa Aleksandra Żukowskiego. W ramach jego promocji udało się zainteresować ochroną przyrody nie tylko członków Stowarzyszenia, ale także uczniów miejscowych szkół i środowisko seniorskie.

Które z drzew zostanie Drzewem Roku 2018 dowiemy się już w czerwcu tego roku, podczas internetowego plebiscytu na stronie www.drzeworoku.pl ,

Ambasadorami konkursu są podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

top_baner
do góry