Strona główna/Urząd/Aktualności/Oddając hołd …

Oddając hołd …

Aktualności 4 Maja 2015

 

29 kwietnia w Rudzie Śląskiej odbył się Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – „W kręgu poezji łagrowej”. Konkurs objęty został patronatem Senatu RP- Wicemarszałek Senatu Marii Pańczyk–Pozdziej oraz Śląskiego Kuratora Oświaty. Finalistką konkursu została uczennica ZS nr 3 w Czerwionce-Leszczynach - Zuzanna Włoczko.


 

Niezmierzone cierpienia, jakim poddane było pokolenie Polaków żyjących w czasie II wojny światowej, nie mogą być zapominane. Powinnością naszą jest upamiętnienie ofiar, znanych i nieznanych, i zapewnienie należnego im miejsca w historii, podkreślając ich patriotyzm, bohaterską walkę o zachowanie człowieczeństwa w skrajnie trudnych warunkach – głosi uchwała Senatu RP .

 

Organizatorom konkursu zależało na przekazaniu młodzieży wiedzy o martyrologii więźniarek KL Ravensbruck, popularyzacji ich twórczości oraz zwróceniu uwagi na związki literatury z życiem kraju i narodu. Była to niesamowita lekcja historii. Szczególnym gościem spotkania była Wanda Półtawska, która zebranej z całego kraju młodzieży, opowiadała o swej młodości, umiejętności wyboru, tego co dobre, wspominała swe ponad czteroletnie więzienie i obóz, pracę lekarza, oraz spotkania z Janem Pawłem II.

 

Konkurs składał się z trzech etapów, do etapów wojewódzkich na terenie całego kraju przystąpiło ponad 350 gimnazjalistów i licealistów. Finalistką konkursu ogólnopolskiego została Zuzanna Włoczko – uczennica klasy II a Gimnazjum nr 4 im. Henryka Sienkiewicza w Czerwionce. 

do góry