Strona główna/Urząd/Aktualności/Obchody Święta 3 Maja

Obchody Święta 3 Maja

Aktualności 4 Maja 2018

Wczoraj w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny odbyły się uroczystości Święta 3 Maja oraz Dnia Zwycięstwa. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, służby mundurowe, harcerze, a także Miejskie Koło Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

 

Obchody rozpoczęto od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów Powstań Śląskich. Następnie, w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny.

Po mszy św. uczestnicy wydarzenia udali się do Centrum Kulturalno-Edukacyjnego, gdzie wysłuchali okolicznościowego wystąpienia Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego:

“Świętujemy 267 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 Maja. Było to wydarzenie wyjątkowe na skalę Europy i świata, ponadczasowe. Jak potwierdzają historycy, to jedna z najważniejszych dat związanych z niepodległością naszego kraju. Warto wspomnieć o pierwszej konstytucji na świecie - przyjętej w Stanach Zjednoczonych, ponieważ ten dokument obowiązuje do dziś. Następną konstytucją, była nasza, uchwalona w Polsce. Niezwykle postępowy dokument, który kilkakrotnie był już zmieniany, zastępowany. Dziś, zgromadzonych w tej sali łączy szacunek dla dorobku przeszłości, duma z osiągnięć minionych pokoleń. Apeluję, abyśmy pamiętajmy o wartościach demokratycznych, szanowali i przestrzegali konstytucji, bo jest ona symbolem troski o najwyższe dobro” - podkreślił burmistrz.

W wydarzeniu uczestniczyli: Wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego Grzegorz Wolnik, Wicestarosta Powiatu Rybnickiego Marek Profaska, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda, Zastępca Burmistrza Andrzej Raudner, Pełnomocnik ds. społecznych Aleksandra Chudzik, Sekretarz Gminy i Miasta Justyna Domżoł, Skarbnik Gminy i Miasta Zbigniew Wojtyło, duchowni: ks. dziekan Roman Kiwadowicz, proboszcz parafii w Bełku ks. Konrad Opitek, proboszcz parafii w Palowicach ks. Piotr Siemianowski, radni rady miejskiej w Czerwionce-Leszczynach oraz radni powiatu rybnickiego, sołtysi, naczelnicy, kierownicy w Urzędzie Gminy i Miasta, dyrektorzy jednostek organizacyjnych Gminy i Miasta, przedstawiciele OSP, pracownicy oświaty, kultury i bibliotek, poczty sztandarowe, harcerze, młodzież szkolna, a także Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych na czele z prezes Justyną Palarz.

O artystyczną oprawę uroczystości zadbała Orkiestra Miejska „Dębieńsko” pod dyrekcją Wojciecha Pukowca. Muzycy oraz towarzyszący im soliści - Iwona Blacha, Sabina Kierpec, Mieczysław Kierpec zaprezentowali "Koncert Majowy”. Wystąpił także, debiutujący podczas tego wydarzenia, Zespół śpiewaczy „Leszczyny”.

 

do góry