Strona główna/Urząd/Aktualności/Obóz letni w Jēkabpils

Obóz letni w Jēkabpils

Aktualności 3 Sierpnia 2017

W dniach 17 – 24.07.2017r. wychowankowie Placówki Wsparcia Dziennego z dzielnicy Leszczyny wraz z opiekunami mieli przyjemność przebywać na obozie letnim organizowanym przez miasto partnerskie naszej Gminy – Jekabpils (Łotwa). Prócz gości z Czerwionki-Leszczyn na obóz przybyły także osoby z takich miejscowości jak: Sokołów Podlaski, Maardu (Estonia), Mirgoroda (Ukraina) oraz Lida (Białoruś).

 

Pierwszego dnia odbyło się uroczyste otwarcie obozu. Dzieci ubrane w tradycyjne stroje narodowe przedstawiły krótką anglojęzyczną prezentację swojego kraju, a w szczególności regionu, z którego pochodzą.

 

„Czas spędzony na Łotwie był bardzo intensywny. Już pierwszego dnia po uroczystym otwarciu obozu, dzieci wraz z opiekunami brały udział w różnego rodzaju zajęciach. Podczas zajęć plastyczno-technicznych uczestnicy obozu przygotowywali własne odznaki, ozdoby ze szkła, a także własnoręcznie filcowane torby. Kolejnymi warsztatami były zajęcia dziennikarskie, podczas których uczestnicy pisali artykuły w języku angielskim, dzięki którym powstała obozowa gazetka. Na tych zajęciach nakręcili również film przedstawiający grupę z Czerwionki-Leszczyn. Odbywały się także zajęcia muzyczne, teatralne oraz taneczne, na których uczestnicy przygotowywali program artystyczny, który został zaprezentowany na zakończenie obozu. Codziennie miały miejsce tzw. „koła” poranne i wieczorne, podczas których odbywały się gry i zabawy integracyjne. Grupa z Czerwionki-Leszczyn zaprezentowała innym uczestnikom obozu „Piotrusia na familokach” oraz zabawę w ciepło-zimno, w której należało odnaleźć akcesoria i typowo śląskie symbole” - mówią opiekunowie grupy z Czerwionki-Leszczyn, podkreślając, że podczas wyjazdu podkreślając, że podczas wyjazdu nikt się nie nudził nawet przez chwilę.

 

W trakcie całego obozu, każdy zespół miał za zadanie przygotować własny „Wieczór”.To właśnie na nim pozostali uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z tradycyjną narodową zabawą lub grą. Grupa z Czerwionki-Leszczyn podczas „Wieczorku Polskiego”, nauczyła wszystkich obecnych naszego narodowego tańca „Poloneza”. Wszyscy świetnie się bawili!

 

Prócz licznych zajęć stacjonarnych, odbyło się także wiele wycieczek. Uczestnicy zwiedzili przede wszystkim miasto Jekabpils wraz z „czerwieńską” ławeczką, byli również w Urzędzie Miasta, gdzie spotkali się z burmistrzem. Na uczestników obozu czekały także dalsze wyjazdy – odwiedzili stolicę państwa -Rygę, zoo, kompleks Lido oraz fabrykę produkującą słodkości, w której każdy mógł stworzyć własne marcepanowe ciastka. W kolejnych dniach na obozowiczów czekały kolejne atrakcje - zwiedzili zamek, piękne jezioro z krystalicznie czystą wodą oraz mieli okazję pozjeżdżać na ogromnej zjeżdżalni. Odwiedzili także kolejne miejscowości - Siguldę i Kekavę. Dzieciaki mogły wyszaleć się w ogromnym parku linowym, w którym znajdowało się aż 9 tras. Na koniec obozowicze mogli zobaczyć
i wykąpać się w łotewskim Morzu Bałtyckim. Ostatnią wycieczką była wizyta w SPA, podczas której po intensywnym tygodniu, można było się zrelaksować.

 

Ostatniego dnia pobytu w Jekabils odbył się finał obozu. Wszystkie dzieci pokazały wcześniej przygotowany program artystyczny. Opiekunowie grupy
z Czerwionki-Leszczyn złożyli także oficjalne podziękowania i wręczyli drobne upominki organizatorom wyjazdu.

 

„W dzień wyjazdu z Jekabpils nie zabrakło łez. Dzieci bardzo się do siebie przywiązały, dlatego trudno było im się rozstać. Nawiązały się nowe przyjaźnie, które dzięki dzisiejszej technologii z pewnością będą trwały przez lata. Wyjazd ten
z pewnością zostanie w pamięci na długi czas wszystkim jego uczestnikom” - podsumowują opiekunowie z Placówki Wsparcia Dziennego.

do góry