Strona główna/Urząd/Aktualności/O kobiecie w Dniu Kobiet. Zapraszamy

O kobiecie w Dniu Kobiet. Zapraszamy

Aktualności 8 Marca 2010
MOK w Czerwionce-Leszczynach zaprasza na wystawę malarstwa Czesława Fojcika 

"O kobiecie w Dniu Kobiet", która trwać będzie do 19 marca 2010 roku.

W miniony piątek miała miejsce uroczystość otwarcia wystawy dedykowanej kobietom i mimo że do 8 marca pozostawało jeszcze kilka dni, wszystkie panie zgromadzone na wernisażu z pewnością poczuły się wyjątkowo. O taką właśnie atmosferę zadbał twórca obrazów- Czesław Fojcik. Otwarcie wystawy rozpoczęła popularna piosenka Jana Kiepury "Brunetki, blondynki", przy której akompaniamencie bohater wieczoru rozdał wszystkim obecnym kobietom czerwone róże.

"To o nich i dla nich jest ta wystawa" - podkreślał z uśmiechem Czesław Fojcik.

Wszyscy, którzy wiedzą, że decydujący temat sztuki dla Cz. Fojcika stanowi Śląsk i przemysł górniczy mogą być zaskoczeni najnowszymi pracami artysty. Różnorodność, wykorzystanie bogactwa możliwości, które niesie ze sobą poruszona tematyka, nowa symbolika, a wreszcie dominujący erotyzm – to wrażenia zgromadzonych w czasie piątkowego otwarcia wystawy.

Prace Czesława Fojcika poświęcone kobietom można bezpłatnie oglądać w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce aż do 19 marca br.

Czesław Fojcik – mieszka w Czerwionce, pracuje w MOK-u. Z zawodu górnik, z zamiłowania malarz.

Malarstwo fascynuje go od najmłodszych lat. Jak sam podkreśla, interesuje go utrwalanie na płótnie urokliwych zakątków Śląska, w szczególności tych, w jakie obfituje Czerwionka-Leszczyny.

Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych w kraju i za granicą. 

Jego obrazy były wystawiane w Niemczech, Austrii i Francji.

Największym sukcesem Czesława Fojcika jest wystawienie pięciu prac na I Światowym Festiwalu Sztuki Naiwnej NIKISZ-FOR w Katowicach w 2008 roku.

Ostatni sukces to główna nagroda na XVII Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha.

Czesław Fojcik obecnie należy do Stowarzyszenia Malarzy Nieprofesjonalnych "Barwy Śląska" w Rudzie Śląskiej. 

Przy okazji organizowanych wystaw artysta szczególna wagę przywiązuje do podkreślania swoich korzeni związanych z Czerwionką.

W 2008 roku Czesław Fojcik został wyróżniony statuetką "Karolinka" za wybitne zasługi w rozsławianiu i rozwoju Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
do góry