Strona główna/Urząd/Aktualności/Nowy wóz bojowy na jubileusz

Nowy wóz bojowy na jubileusz

Aktualności 20 Października 2016

Jest nowy, z napędem na cztery koła, wyposażony w zbiornik na 3,5 tysiąca litrów wody oraz 350 litów piany. Teraz będzie służył Ochotniczej Straży Pożarnej w Palowicach. Mowa o średnim wozie ratowniczo-gaśniczym Man, który trafił do jednostki akurat w roku jubileuszu stulecia jej działalności.


Auto posiada także szybkie natarcie, czyli instalację, która pozwala na błyskawiczne rozpoczęcie gaszenia pożaru zaraz po przyjeździe na miejsce, co pozwala opanować potencjalny pożar we wczesnym stadium.

„Zakup samochodu był koniecznością. Strażacy korzystali z wysłużonego wozu marki Star wyprodukowanego w 1986 roku. W połowie ubiegłego roku, podczas akcji ratowniczej, samochód uległ uszkodzeniu, a koszty naprawy przewyższały wartość auta. Strażacy z Palowic korzystali więc z samochodu z OSP Dębieńsko, która dysponowała dwoma wozami” - wyjaśnia Adrian Strzelczyk, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Nowo zakupiony samochód kosztował 730 tys. zł – OSP wystąpiło o dotację do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i otrzymało kwotę 250 tys. zł dofinansowania, 10 tys. zł dołożyło Starostwo Powiatowe, a 450 tys. zł Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny.

Wczoraj strażacy zaprezentowali nowy nabytek jednostki Burmistrzowi Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesławowi Janiszewskiemu oraz Przewodniczącemu Rady Miejskiej Bernardowi Strzodzie.

„Cieszę się, że udało się zgromadzić środki na zakup nowego samochodu dla OSP Palowice. Niedawno uroczyście świętowaliśmy jubileusz stulecia jednostki, więc dobrze się złożyło, że jeszcze w tym roku strażacy otrzymali wyczekiwany prezent – powiedział burmistrz W. Janiszewski. Samochód prezentuje się świetnie, z pewnością poprawi bezpieczeństwo mieszkańców nie tylko Palowic, ale całego regionu - wszędzie, gdzie nasi strażacy pełnią służbę i niosą pomoc potrzebującym”.

„OSP Palowice jest jedną z najprężniej działających jednostek w Gminie. Tworzy ją 41 strażaków oraz drużyna młodzieżowa. Palowicka OSP nie tylko ofiarnie niesie pomoc w sytuacjach zagrożenia życia mieszkańców, zawsze jest też chętna do współpracy i zaangażowana w życie lokalnej społeczności” - chwali strażaków A. Strzelczyk.

 

 

do góry