Strona główna/Urząd/Aktualności/Nowy sezon artystyczny w CKE uroczyście zainaugurowany

Nowy sezon artystyczny w CKE uroczyście zainaugurowany

Aktualności 29 Września 2014

Drugi już sezon artystyczny w nowoczesnym Centrum Kulturalno-Edukacyjnym otwarty! „Miniony rok udowodnił, jak bardzo to miejsce było potrzebne” – podkreślił burmistrz Wiesław Janiszewski.

 

We wczorajszej uroczystej inauguracji sezonu artystycznego w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym uczestniczyli: komisarz elekt Komisji Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw Elżbieta Bieńkowska, marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła, radny Sejmiku Województwa Śląskiego Grzegorz Wolnik, wicestarosta Powiatu Rybnickiego Aleksandra Chudzik oraz gospodarze Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny - burmistrz Wiesław Janiszewski, zastępca burmistrza Andrzej Raudner, sekretarz UGiM Józef Zaskórski, licznie radni, przedstawiciele zakładów pracy, oraz firm i instytucji działających na terenie Gminy i Miasta.Inaugurację sezonu przygotowano - nie inaczej niż w roku ubiegłym - z ogromną starannością, dbałością o szczegóły, a zarazem z rozmachem - zaproszono bowiem artystę najwyższego formatu - muzyka jazzowego mieszkającego obecnie w Nowym Jorku, który swoją edukację muzyczną rozpoczynał w Rybniku – Adama Makowicza.„W ubiegłym roku także miałam ogromną przyjemność być z Państwem podczas otwarcia sezonu artystycznego w CKE, możemy więc chyba mówić już o pewnej tradycji – powiedziała E. Bieńkowska. Za rok też będę – zadeklarowała z uśmiechem. - Muszę przyznać jednak, że nie przyjeżdżam tu tylko na inaugurację nowego sezonu, chętnie korzystałam z oferty CKE w minionym roku. Jestem tu już stałym gościem. Cieszę się że dzięki staraniom władz gminy i województwa - inwestycja była realizowana z puli środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego - ten obiekt mógł powstać. Wszyscy byliśmy uczestnikami tego procesu, a od roku możemy korzystać z efektów tej spektakularnej inwestycji” - podkreśliła komisarz E.Bieńkowska.

„Rok temu inaugurowaliśmy po raz pierwszy sezon artystyczny w CKE. Ten czas funkcjonowania obiektu udowodnił, jak bardzo to miejsce było potrzebne. Tyle ważnych i pięknych wydarzeń w ciągu minionego roku tutaj się odbyło - powiedział burmistrz Wiesław Janiszewski. - Każde słowo, które możemy wypowiedzieć jest niczym w porównaniu z artystą światowej sławy, który już za moment zainauguruje kolejny sezon artystyczny w CKE” - zapowiedział burmistrz.

Wyjątkowym gościem wydarzenia był Adam Makowicz - legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista. Niezwykła determinacja, ogromny talent, artystyczna osobowość i  oryginalny pomysł na muzykę - wszystkie te cechy sprawiły, że Makowicz stał się wielkim artystą.

Urodził się w 1940 roku, już jako mały chłopiec zaczął grać na fortepianie, pierwszej lekcji udzieliła mu matka – również pianistka, a także śpiewaczka. Młody Adam okazał się niezwykle utalentowany, dlatego też trafił do szkoły dla dzieci szczególnie uzdolnionych muzycznie, a następnie do klasy fortepianu wybitego nauczyciela prof. Karola Szafranka w Rybniku. Ciągnęło go jednak w zakazaną w tamtych czasach stronę muzyki – jazz. I to dla niego porzucił szkołę muzyczną. Osiadł w Krakowie, gdzie koncertował z takimi sławami jak Tomasz Stańko, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak, czy Wojciech Młynarski. Później, na zaproszenie Benny Goodmana wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Ten kraj, który jest kolebką jazzu przyjął go z otwartymi ramionami. Tam osiadł, tam święcił i święci nadal swoje sukcesy. Występuje z największymi sławami jazzu na świecie, do grona których, z resztą, sam jest zaliczany. Na swoim koncie ma wiele płyt, a także wiele odznaczeń, włączono go w poczet najbardziej zasłużonych Polaków w historii Stanów Zjednoczonych. Często jednak wraca do kraju i rodzinnego Ustronia, gdzie do dziś ma swój rodzinny dom. Uwielbia bowiem występować dla swoich rodaków.

Adam Makowicz w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym zaprezentował standardy muzyki jazzowej oraz własne kompozycje. Jak podkreślił – do repertuaru zawsze włącza muzykę Fryderyka Chopina, we własnej aranżacji.

Sceniczna prezentacja Adama Makowicza zachwyciła w niedzielny wieczór publiczność zgromadzoną w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym.

 

„Ten obiekt sprawił, że kultura staje się czytelnym znakiem rozpoznawczym naszej gminy. Dzięki tej pięknej sali zmienia się także wizerunek Czerwionki-Leszczyn, zaczynamy być kojarzeni nie z dymiącymi kominami, ale ze sztuką” - zaznaczył radny województwa śląskiego, pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki w UGiM Czerwionka-Leszczyny Grzegorz Wolnik.

 

I co warte podkreślenia, w ofercie CKE każdy może znaleźć coś dla siebie.

 

Już w najbliższym sezonie artystycznym na scenie Centrum Kulturalno-Edukacyjnego nie zabraknie występów kabaretów - i to tych czołowych, spektakli teatralnych ze znanymi aktorami w rolach głównych, śląskiej muzyki, a także wielu gwiazd. Jedną z nich będzie wokalistka Anita Lipnicka w duecie z Johnem Porterem. Wystąpi również znany z programu telewizyjnego „Filharmonia Dowcipu” Waldemar Malicki. Szczegóły na stronie www.ckecl.pl

 

  

do góry