Strona główna/Urząd/Aktualności/Nowy budynek socjalny przy ul. Polnej w Leszczynach przygotowany jest już do przyjęcia pierwszych mieszkańców

Nowy budynek socjalny przy ul. Polnej w Leszczynach przygotowany jest już do przyjęcia pierwszych mieszkańców

Aktualności 22 Sierpnia 2011
"W czerwcu zakończone zostały prace budowlane. Dzisiaj mamy odebrać decyzję o pozwoleniu na użytkowanie obiektu. Chcielibyśmy więc jeszcze w sierpniu oddać budynek pierwszym nowym mieszkańcom" - mówi M. Uherek.

Swój nowy dom znajdzie tam m.in. pani Ewa Wyporska, która mieszkała wcześniej w budynku socjalnym przy ul. Miarki w Leszczynach, a teraz przy ul. Młyńskiej w Czuchowie. Kobieta nie kryje wzruszenia na widok swojego nowego domu. 

"Z pewnością będę mieszkać w dużo lepszych warunkach niż dotychczas. Najbardziej cieszy mnie piękne otoczenie zieleni i spokojna okolica. To będzie dla mnie najważniejsza odmiana. Jestem pewna, że wraz z przeprowadzką na korzyść zmieni się całe moje życie. Nie spodziewałam się, że zamieszkam w tak pięknym miejscu" - mówi z przejęciem pani Ewa i od razu zaczyna planować: " Tutaj wstawię rogówkę, tu meble, a przed wejściem do domu posadzę sobie kwiaty. Już nie mogę się doczekać!"

Nowy obiekt składa się z 12 mieszkań. Został zaprojektowany w sposób, który ma zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania, a zarazem sprawić, aby mieszkańcy czuli się odpowiedzialni za swoje mieszkania. 

"Budynek powstał z myślą o osobach, które po prostu będą o niego dbać - mówi nadzorujący prace dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach , Marian Uherek. Swój nowy dom znajdą tam osoby ubogie, ale jak podkreśla M.Uherek nieposiadające konfliktów z prawem i których zachowanie nie będzie uciążliwe dla otoczenia. "To będą osoby, które uszanują to miejsce i swoich sąsiadów" - dodaje.

Budowa mieszkań socjalnych jest jednym z obowiązków gminy. "Jesteśmy jednak przeciwnikami kumulowania w jednym punkcie miasta wszystkich mieszkań socjalnych. Skupienie w jednym miejscu osób z różnymi problemami może te problemy, niestety, pogłębić" – wyjaśniają pracownicy OPS w Czerwionce-Leszczynach. 

Odseparowanie od innych problemów, stworzenie dobrych warunków mieszkaniowych ma być szansą dla rodzin, głownie tych z dziećmi, które przy ul. Polnej znajdą swój nowy dom.

Już na etapie koncepcji budowy obiektu, gmina szukała wiec najlepszego rozwiązania. 

W budynku stworzonych zostało 8 mieszkań mniejszych (o powierzchni ok. 10 m kw. oraz wnęki kuchennej i łazienki) a także 4 mieszkania przeznaczone dla rodzin (o powierzchni ok. 20 m kw. oraz wnęki kuchennej i łazienki). "Budynek jest prosty, ale staraliśmy się, żeby był zarazem schludny i estetyczny. Nowe mieszkania przeznaczone są dla osób ubogich, muszą więc być tak zaprojektowane, aby przyszli lokatorzy byli w stanie je utrzymać, ogrzać, uporządkować – dodaje burmistrz W. Janiszewski. 

Realizacja całej inwestycji (w tym koszty infrastruktury towarzyszącej) kosztowała ok. 900 tys. zł.

Dyrektor ZGM liczy, że w przyszłości gminie uda się wybudować w sąsiedztwie nowego obiektu jeszcze jeden, podobny budynek dla ubogich mieszkańców gminy.
do góry