Strona główna/Urząd/Aktualności/Nowości na Familokach

Nowości na Familokach

Aktualności 21 Września 2017

Po krótkiej przerwie na Familokach znów się będzie działo! Już dzisiaj startuje cykl spotkań „Czwartkowe popołudnia na Familokach”. Gościem pierwszego z nich będzie Remigiusz Rączka.

 

Tematem spotkania z Remigiuszem Rączką będzie oczywiście śląska kuchnia. Jego uczestnicy porozmawiają o tym, jakie potrawy królują na śląskich stołach „w tygodniu i od święta”. Skoro rozmowa dotyczyć będzie kuchni i gotowania, nie zabraknie także poczęstunku. Na wszystkich uczestników będzie czekał także prezent – druga część książki kucharskiej „Po noszymu, czyli po Śląsku” z przepisami mieszkańców naszej gminy. Kolejne spotkania w ramach czwartków na Familokach odbędą się 21 września i 5 października – pierwsze z nich dotyczyć będzie śląskich legend i tradycji, drugie będzie z kolei poświęcone muzyce. Wszystkie inicjatywy koordynowane są przez Miejski Ośrodek Kultury w Czerwionce-Leszczynach i dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+ „Inicjatywy lokalne 2017”.

 

„Czwartkowe popołudnia...” to nie jedyna nowość na Familokach. Do sprzedaży w Centrum Informacji Turystycznej trafiła seria zapowiadanych ceramicznych magnesów i ozdób. Te nietuzinkowe pamiątki zostały przygotowane przez Karolinę Badurę, artystkę ceramik, absolwentkę ASP we Wrocławiu, mieszkankę Czerwionki-Leszczyn. Są to niepowtarzalne pamiątki, wykonane z największą starannością, stanowiącą dowód pasji i talentu autorki. W CIT możecie także zakupić filcowe breloki w kształcie czerwieńskich familoków. Wraz z początkiem września do sprzedaży trafiły przypinki ze znanymi wizerunkami beboka, górnika, szybu kopalni i familoka oraz gadżety Szlaku Zabytków Techniki – tatuaże, torba oraz gra „Przemysłowy Magnat”.

do góry