Strona główna/Urząd/Aktualności/Nowe mieszkania socjalne

Nowe mieszkania socjalne

Aktualności 19 Lutego 2014
 

W budynku byłego PGR-u w sołectwie Bełk powstaną lokale socjalne. Na adaptację budynków Gmina pozyskała 263 tys. zł z programu Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

 

W nowym obiekcie dach nad głową będzie mogło znaleźć od 7 do 12 rodzin, choć kolejka oczekujących po klucz do nowego życia jest dłuższa. Na liście uprawnionych do otrzymania mieszkania socjalnego znajduje się ok. 40 rodzin.

Brak lokali socjalnych jest największą bolączką w mieszkalnictwie.

„Planujemy, że mieszkania w Bełku będą miały niższy standard, niż na przykład wybudowany kilka lat temu obiekt przy ul. Polnej w Leszczynach – wyjaśnia Marian Uherek, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Czerwionce-Leszczynach. - Z punktu widzenia budowlanego będzie tam siedem mieszkań socjalnych, natomiast pomieszczenia są tak skonstruowane, że jeżeli zajdzie potrzeba, to można je podzielić na dwa, a nawet trzy mniejsze. Planujemy więc małe mieszkania, ale wymagające także pewnej samodzielności i zaangażowania od użytkowników. Myślimy o osobach starszych, chorych, samotnych, mniej zaradnych życiowo – podkreśla dyrektor M. Uherek. - Najbardziej potrzebujących, ale dobrze rokujących, których można wesprzeć takim kredytem zaufania”.

Gmina ma obowiązek zapewnić dach nad głową wszystkim mieszkańcom. Jednak, poza tym zadaniem, niezwykle ważna jest również realizowana m.in. przez szereg działań OPS-u reintegracja społeczna i dążenie do usamodzielnienia ekonomicznego osób potrzebujących.

Na wsparcie i asymilację z lokalną społecznością liczy w tym przypadku także dyr. Uherek.

Sołtys Bełku Jolanta Szejka już podkreśla: „Nie chcielibyśmy, aby to była tylko sypialnia dla tych ludzi. Mam nadzieje, że się zintegrujemy - i tak jak my będziemy pomagać tym osobom, tak one nam pomogą przy pracach w sołectwie”.

Adaptacja budynku ma kosztować ok. 600 tys. zł. 40% wartości zadania stanowi pozyskana dotacja, 60% finansuje gmina.

„Projekty i decyzje budowlane są już przygotowane. Jesteśmy na etapie opracowywania dokumentów przetargowych. Chcielibyśmy uruchomić procedury jak najszybciej, pogoda nam sprzyja, a projekt obejmuje głównie roboty wewnątrz budynku” - dodaje M. Uherek.

 

Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień tego roku.


 

do góry