Strona główna/Urząd/Aktualności/Nowe miejsce dla starej fontanny

Nowe miejsce dla starej fontanny

Aktualności 4 Listopada 2010

Kto nie pamięta słynnej fontanny w parku im. P. Furgoła i zamontowanych na niej figurek żab, które były wielką atrakcją?

Pracownicy służb zieleni Zarządu Dróg i Służb Komunalnych w Czerwionce-Leszczynach po raz kolejny dołożyli starań, aby ocalić wspomnienia związane z początkiem funkcjonowania parku.

Teraz figurki z dawnej fontanny można zobaczyć na...skwerku przy rondzie w Czerwionce.

Wkrótce wokół nich pracownicy ZDiSK-u zasadzą niebieskie bratki, które mają imitować taflę wody.

"Figury mają około pięćdziesięciu lat. Udało nam się je odnowić, wyczyścić i pomalować – mówi kierownik służb zieleni ZDiSK Waldemar Walento. - Za pomocą niewielkich nakładów finansowych staraliśmy się przywołać pozytywne wspomnienia bliskie niejednemu mieszkańcowi naszej gminy".

Do stworzenia parku w Czerwionce przyczyniła się działająca do 2000 roku na terenie gminy kopalnia "Dębieńsko". Dzięki rekultywacji terenu w latach 60. XX wieku powstał Park Kultury i Wypoczynku im. Piotra Furgoła a w nim m.in.: mini-zoo, basen z podgrzewaną wodą, kręgielnia, estrada, samolot-kawiarnia i wspomniana fontanna.

Atrakcje parku do dziś cieszą się dużym zainteresowaniem. Z kąpieliska, kortów tenisowych czy placu zabaw korzysta wiele osób. Od kilku lat Park Furgoła znany jest także wszystkim miłośnikom rocka nie tylko z naszego regionu. Festiwal muzyki niemechanicznej "Around the rock" organizowany z dużym rozmachem, co roku przyciąga tysiące osób do czerwieńskiego parku. 

do góry