Strona główna/Urząd/Aktualności/Nowe miejsce dla mieszkańców i ich inicjatyw

Nowe miejsce dla mieszkańców i ich inicjatyw

Aktualności 31 Maja 2015

 

Dziś uroczyście otwarto Centrum Organizacji Pozarządowych i Aktywności Społecznej. „Stworzenie przez samorząd miejsca, którego celem jest wspieranie inicjatyw mieszkańców, to wydarzenie na skalę subregionu i województwa. Niewiele Gmin zwraca uwagę na doniosłą rolę organizacji pozarządowych w kształtowaniu społeczności” - podkreśliła Anna Cebula, prezes Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.

 

 

Misją Centrum Organizacji Pozarządowych jest wszechstronne wspieranie aktywności społecznej mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Centrum ma wspomagać merytorycznie i organizacyjnie gminne stowarzyszenia i grupy nieformalne, promować i animować aktywność społeczną, wspierać inicjatywy obywatelskie, służyć doradztwem dotyczącym zakładania i prowadzenia organizacji pozarządowych. Jego celem jest także prowadzenie spotkań i szkoleń wspomagających rozwój organizacji pozarządowych oraz inicjujących nowe, ambitne formy aktywności społecznej.

 

Zadanie realizowane będzie przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS wraz ze Stowarzyszeniem Redukowania Bierności (SRB) i Funduszem Lokalnym "Ramża", a współfinansowane z budżetu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

 

Do dyspozycji mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny przekazane zostały pomieszczenia na I piętrze nowo wyremontowanego budynku przy ul. 3 Maja 19. Obiekt, w ramach rewitalizacji zabytkowego osiedla patronackiego kopalni „Dębieńsko” współfinansowanej ze środków unijnych, całkowicie zmienił swoje oblicze. Symboliczną wstęgę otwierającą Centrum przecięli: Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Sejmiku Śląskiego Grzegorz Wolnik, Przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Bernard Strzoda oraz Anna Cebula, prezes Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.

„Oddajemy w ręce naszych mieszkańców nowe pomieszczenia. Włożono wiele pracy i serca, aby Wasz nowy dom był przyjazny i estetyczny – powiedział burmistrz Wiesław Janiszewski. - Na terenie gminy funkcjonuje kilkanaście organizacji, które znajdą tu swoje miejsce. Budynek jest piękny, nowocześnie urządzony, ale najważniejsze, że teraz zapełni się ludźmi i ich inicjatywami. Życzę Państwu wielu sukcesów”.

„Dziękuje za otwartość – zwróciła się do władz gminy Anna Cebula, prezes CRIS. - Stworzenie przez samorząd miejsca, którego celem jest wspieranie inicjatyw mieszkańców, to wydarzenie na skalę subregionu i województwa. Niewiele gmin zwraca uwagę na doniosłą rolę organizacji pozarządowych w kształtowaniu społeczności - podkreśliła A. Cebula. - Mamy nadzieję, że organizacje będą się w tym miejscu rozwijać, wzmacniać swój potencjał i tworzyć bogactwo gminy”.

 

Oferta Centrum obejmuje szereg działań na rzecz mieszkańców - od doradztwa i szkoleń, przez projekty animacyjne oraz wydarzenia wspierające aktywnych społecznie, na wsparciu lokalowym i sprzętowym kończąc. Więcej informacji na temat Centrum Organizacji Pozarządowych i Aktywności Społecznej można znaleźć na stronie ngo.czerwionka-leszczyny.pl

 

Organizacje Pozarządowe działające na terenie Gminy i Miasta zaprezentowały dziś także swój dorobek i inicjatywy podczas Festiwalu Organizacji Pozarządowych, który odbył się terenie hali targowej.

 

top_baner
do góry