Strona główna/Urząd/Aktualności/Nowa ścieżka edukacyjno-ekologiczna w Dębieńsku

Nowa ścieżka edukacyjno-ekologiczna w Dębieńsku

Aktualności 29 Października 2012

"W cieniu kasztanowca" taką nazwę nosi nowa ścieżka edukacyjno-ekologiczna, którą uroczyście otwarto i zaprezentowano w miniony czwartek. To kolejna trasa dydaktyczna zlokalizowana na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Ścieżka znajduje się w obrębie wzgórza Ramża, najwyższego wzniesienia Płaskowyżu Rybnickiego.

Na jej trasie turysta odnajduje 5 tablic, które zapoznają go z najbliższą okolicą.

Wędrówkę po ścieżce rozpoczynamy na rynku w Dębieńsku przy tablicy z mapą. Następnie, udajemy się ulicą Bełkowską , gdzie na końcu alei kasztanowców (pomnik przyrody) pod tablicą "Kasztanowa lekcja dendrologii" możemy poznać systematykę i szczegóły morfologiczne drzewa.

Następna tablica "Darz bór" zaznajamia nas z gospodarzami lasu. Nieco dalej dochodzimy do kaplicy św. Huberta – patrona leśników i myśliwych. Tutaj możemy w ciszy lasu odpocząć i pomedytować.

Kilkadziesiąt metrów za kapliczką skręcamy w lewo. Idąc w kierunku radaru meteorologicznego dochodzimy do kolejnej tablicy – "Ramża". Dowiadujemy się z niej m.in. o pochodzeniu nazwy wzgórza.

Idąc dalej mijamy radar, a następnie skręcamy w lewo. Na pierwszym rozwidleniu musimy nieco zboczyć z głównego traktu, aby dojść do ostatniej tablicy zatytułowanej "Dary lasu".

Warto także zwrócić uwagę na zabytki Dębieńska znajdujące się w pobliżu ścieżki:

Kościół barokowy pw. Św. Jerzego z 1800 r.

Cmentarz parafialny powstały w 1895 r.

Pierwszą murowaną remizę strażacka wraz z drewnianą wieżą do suszenia węży OSP

Ścieżka powstała dzięki współpracy Towarzystwa Sympatyków Ziemi Dębieńskiej, Koła Łowieckiego "Szarak", społeczności Szkoły Podstawowej nr 8 w Dębieńsku oraz Funduszu Lokalnego "Ramża", który dofinansował projekt utworzenia ścieżki w kwocie 3900 zł.

Prelekcję dotyczącą walorów dębieńskiej ścieżki wygłosił Aleksander Żukowski, z zamiłowania przyrodnik, krajoznawca i regionalista.

Otwarciu trasy towarzyszyły również występy artystyczne uczniów SP nr 8 oraz wystawa prac malarskich i fotograficznych dotyczących Ramży.

top_baner
do góry