Strona główna/Urząd/Aktualności/Nie truj sąsiada!

Nie truj sąsiada!

Aktualności 9 Stycznia 2017

 

Subregion Zachodni Województwa Śląskiego to jeden z obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza nie tylko w całej Polsce, ale i w Europie (wg. raportu Światowej Organizacji Zdrowia). Niestety, wnioski są mało optymistyczne - w dużej mierze trujemy się sami. Powszechne jest spalanie śmieci, używanie najgorszych paliw i niewłaściwa eksploatacja kotłów. 

Przypominamy, że aby zmienić ten niekorzystny stan rzeczy wszystkie samorządy Subregionu Zachodniego (25 gmin oraz 3 powiaty) podejmują wspólną kampanię na rzecz walki z niską emisją i poprawy jakości powietrza. „Gmina z dobrą energią!” to kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest szerzenie wiedzy na temat niskiej emisji (przyczyny, konsekwencje zdrowotne) oraz metod walki z nią - termomodernizacja, efektywne ogrzewanie budynków, odnawialne źródła energii.

Projekt potrwa do połowy 2018 roku, obejmując dwa sezony grzewcze oraz jeden inwestycyjny, co jest kluczowe w kontekście uświadamiania grup docelowych o skali problemu zanieczyszczeń uwalnianych przez sektor budownictwa mieszkalnego do atmosfery.

„Z niską emisją musimy walczyć wszyscy. Nie bać się, nie wstydzić reagować, gdy widzimy, że nasz sąsiad spala w swoim piecu śmieci, bo z komina wydobywa się ciężki, gęsty dym. Pozostajemy jednak bezczynni, czym dajemy ciche przyzwolenie na sąsiedzkie trucie. Skończmy z tym: dla siebie, swoich dzieci, wnuków, dla tego sąsiada też” - mówią organizatorzy akcji i zapraszają na profil www.facebook.com/gminazenergia. W ramach akcji powstał także spot reklamowy z udziałem Franciszka Pieczki pn.„Nie truj sąsiada!”.

W kampanii przewidziano działania edukacyjne dla trzech grup docelowych: dzieci, młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Subregionu Zachodniego. Planowana jest organizacja seminariów, szkoleń oraz wydarzeń tematycznych dla mieszkańców.

Powstać mają także narzędzia ułatwiające dotarcie przekazu do odbiorców, tj. kalkulator efektywności energetycznej oraz poradnik inwestora. Te ostatnie w sposób szczególny pomogą właścicielom nieruchomości bądź osobom planującym dopiero jej zakup czy budowę w optymalnym doborze techniki grzewczo-wentylacyjnej o najlepszej relacji ceny i kosztów eksploatacji do sprawności i efektu ekologicznego.

Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny przygotowuje się także do wprowadzenia dotacji do wymiany źródeł ciepła. Już niebawem będziemy informować o szczegółach.

fot. Gmina z (dobrą) energią

do góry