Strona główna/Urząd/Aktualności/Nie dla chaosu w szkole

Nie dla chaosu w szkole

Aktualności 22 Listopada 2016

19 listopada członkowie Oddziału ZNP Czerwionka-Leszczyny, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz rodzice uczniów udali się do Warszawy, by wziąć udział w zorganizowanej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego Ogólnopolskiej Manifestacji Pracowników Oświaty pod hasłem „Nie dla chaosu w szkole”. Wspólnym celem jej uczestników był protest przeciwko zlej reformie, którą stara się przeprowadzić Ministerstwo Edukacji Narodowej.

     Ofiarami planowanych zmian staną się uczniowie, nauczyciele, pracownicy placówek oświatowych, a w ostatecznym rachunku samorządy lokalne oraz wszyscy podatnicy. Główne zastrzeżenia dotyczą tempa wprowadzanych zmian, powodującego ogromny chaos w oświacie, braku konsultacji społecznych, pomijanie opinii ekspertów, środowiska, samorządów, instytucji pozarządowych, niektórych ministerstw oraz samych rodziców, uczniów i nauczycieli. MEN przedstawiając społeczeństwu założenia planowanej reformy, posługuje się manipulacjami, dowolnym żonglowaniem i interpretacją faktów, ekspertyz i analiz, nierzadko uciekając się do fałszowania rzeczywistości. Niestety, widoczne to było w stanowiskach pani minister Zalewskiej także w trakcie trwania i po zakończeniu samej manifestacji. Na Plac Piłsudskiego przybył dosłownie tłum, byliśmy jego częścią. Organizatorzy wielokrotnie podawali liczbę uczestników, która biorąc tylko pod uwagę samą ilość przybyłych autokarów wraz z pasażerami oraz mieszkańcami Warszawy przekraczała 50 tysięcy uczestników. Do Pałacu Prezydenckiego udała się delegacja przedstawicieli rodziców , nauczycieli i samorządowców z dwiema księgami prezentującymi najważniejsze osiągnięcia polskich gimnazjów na przestrzeni 17 lat. Apelując o pozostawienie tego etapu kształcenia, została złożona petycja o zawetowanie przygotowanych przez MEN ustaw (jeśli ostatecznie przyjmie je parlament). Kolorowy marsz z parasolkami przeszedł Nowym Światem przez Plac Trzech Krzyży aż na ulicę Wiejską pod Sejm RP. Pod Sejmem także my złożyliśmy przywiezioną specjalnie na tę okazję kredę – symbolizującą upadające i złamane w wyniku planowanych zmian kariery uczniów i nauczycieli. Zmoknięci, ale zadowoleni z dobrze spełnionego obowiązku w godzinach wieczornych wróciliśmy do swoich domów.

        Wyrazy uznania i podziękowanie należą się wszystkim uczestnikom wyjazdu oraz całego protestu. Mamy nadzieję, że wspólnym wysiłkiem rodziców, dyrektorów i wszystkich pracowników placówek oświatowych oraz samorządów uda nam się powstrzymać chaos w szkole wynikający z planowanych złych zmian. Jesteśmy przekonani, że polska oświata nie potrzebuje rewolucji ani obecnie, ani w najbliższej przyszłości. Nikt nie kwestionuje potrzeby dokonywania zmian, ale wynikać one mają z gruntownej i obiektywnej analizy oraz ma je poprzedzać prawdziwa konsultacja społeczna. Absolutnie zmiany w oświacie nie mogą wynikać z doraźnej i politycznej potrzeby. Los i przyszłość naszych dzieci – uczniów szkół i gimnazjów nie może być nam obojętny. Dlatego apelujemy też o współpracę całego środowiska lokalnego: oświatowego, rodziców i samorządów o wspólne przeciwstawianie się planowanemu chaosowi w szkole. Niech nie będzie zgody na podział i manipulacje w kwestii nauczania i wychowania młodego pokolenia.

 

W imieniu uczestników Ogólnopolskiego Protestu „Nie dla chaosu w szkole”:

Prezes Oddziału ZNP Czerwionka – Leszczyny Grażyna Strzelecka

Dyrektor SP 8 w Czerwionce – Leszczynach Aleksander Pyszny

 

 

do góry