Strona główna/Urząd/Aktualności/Nauka i wypoczynek nad morzem - "Zielone szkoły"

Nauka i wypoczynek nad morzem - "Zielone szkoły"

Aktualności 14 Lipca 2014
 W roku szkolnym 2013/2014 ok. 160 uczniów z Czerwionki-Leszczyn skorzystało z tzw. „zielonej szkoły" czyli śródrocznego wyjazdu połączonego z nauką. Wyjazdy nad morze zostały dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny opracowała wniosek i pozyskała środki o dofinansowanie wyjazdów dla uczniów szkół podstawowych. Uchwałą Zarządu WFOŚiGW Gminie przyznano dotację w wysokości 32.440,00 zł.

W maju i czerwcu dzieci z sześciu szkół: SP nr 3, SP w Przegędzy, SP w Stanowicach, ZS nr 2, ZS nr 4 i ZS nr 5 uczyły się i odpoczywały zarazem w Łebie, Władysławowie, Chłapowie, Jastrzębiej Górze i Dziwnówku.

„Głównym celem programu „zielonej szkoły" jest zdobywanie wiedzy ekologicznej, zdrowotnej, poznanie atrakcji krajoznawczych danego regionu. Podczas turnusów dzieci hartowały organizmy, poznawały walory przyrody, mogły także zwiedzać okoliczne miejscowości w ramach dodatkowych wycieczek" - wyjaśnia Anna Witała z wydziału edukacji UGiM Czerwionka-Leszczyny.

„Zielona szkoła" jest szczególną formą pracy nauczyciela z dziećmi, która pozwala rozwijać aktywność poznawczą uczniów, uczy bezpośredniego kontaktu z przyrodą, uwrażliwia na jej piękno i na problemy ekologiczne.
Dla wielu dzieci wyjazdy stanowią jedyną formę wypoczynku poza miejscem zamieszkania. „Zielone szkoły" to także okazja do poznania tego, co nas otacza, uczenia się życia w grupie, odkrywania nowych pasji. Dają one ogromne możliwości także nauczycielom. Stwarzają sposobność lepszego poznawania potrzeb i możliwości uczniów.

 

 

 

 

Na zdjęciach: uczniowie SP nr 3 i ZS nr 5

 

 

do góry