Strona główna/Urząd/Aktualności/Nasze dzielnice - nasza tożsamość

Nasze dzielnice - nasza tożsamość

Aktualności 24 Września 2013

Nasze dzielnice - nasza tożsamość. Zachęcamy do wsparcia zabytkowego osiedla familoków w nowym plebiscycie. Dziennik Zachodni organizuje plebiscyt "Śląskie dzielnicowe" - wybiera wraz z czytelnikami najbardziej kultowe dzielnice i osiedla w województwie. Do konkursu w piątek wieczorem dołączyło zabytkowe osiedle patronackie kopalni Dębieńsko w Czerwionce-Leszczynach i w błyskawicznym wręcz tempie wysunęło się na prowadzenie!

Zachęcamy do oddawania głosów na osiedle familoków! Tuż przed rozpoczęciem fazy wykonawczej rewitalizacji osiedla, to dla tego pełnego uroku miejsca szansa na promocję i pakiet korzyści z niej wynikający.

Głosować można na stronie: http://www.dziennikzachodni.pl/plebiscyt/karta/62,czerwionkaleszczyny-zabytkowe-osiedla-patronackie-kopalni-debiensko,3772,id,t,kid.html

Głosowanie potrwa do 7 października do godz. 11.59. Dzielnice lub osiedla, które zdobędą najwięcej głosów, otrzymają "kultowy" tytuł i zostaną nagrodzone reportażem w Dzienniku Zachodnim. Codziennie (w ciągu doby) możecie oddać po 5 głosów. Każdy głos ma wagę 1. Możecie również głosować za pomocą Facebooka. Głosując przez Facebooka, również możecie oddać po pięć głosów na każdego kandydata, ale każdy głos mnożony jest przed dwa. Zapraszamy do zabawy.

"Socjolog pisałby może coś o przestrzeni społecznej, psycholog o przestrzeni oswojonej, historyk o ojczyźnie prywatnej, publicysta o hajmacie, a konserwatywny publicysta o rodzinnych stronach. (…) Sam plebiscyt to też tylko zabawa. Znaczenie ma tu coś zupełnie innego – pisze Marek Twaróg, redaktor naczelny Dziennika Zachodniego - Znaczenie ma refleksja nad tymi naszymi najmniejszymi ojczyznami, nad tym, czy aby nie warto coś zrobić dla swojego otoczenia. Wartością ma tu być wspomnienie swoich sąsiadów, ale też parków, w których bawiło się za łebka, kamienic, których już nie ma, placów, na których wyrosły apartamentowce, a może ulic, które nie zmieniają się od lat.

Wyjdźmy z domu i rozejrzyjmy się. Zamiast jęczeć i marudzić, może coś naszej dzielnicy zaproponować? Obsadzić klomby, pomalować ławki, zamieść liście? Źle się kojarzy? Że PRL i czyny społeczne? To może kinderbal dla dzieci sąsiadów? Może wystawa ze starymi zdjęciami naszych podwórek?

Jestem przekonany, że takich impulsów nam potrzeba. Być może właśnie ciepłe emocje wywołane naszą zabawą więcej zdziałają niż pogadanki o społeczeństwie obywatelskim podlane narzekaniem, że w odpowiednim tempie go nie budujemy. Prof. Tadeusz Sławek wziął niedawno na warsztat miasto i w zgrabnym eseju napisał, że jest ono "stanem ducha mieszkańców, którzy je tworzą". Nie sposób zaprzeczyć.

Spróbujemy zatem zadbać o ten stan ducha i proponujemy mieszkańcom zabawę".

Zachęcamy do głosowania na zabytkowe osiedle patronackie kopalni Dębieńsko!

Polecamy także: http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/996451,dzielnice-czyli-nasze-male-ojczyzny-wybierz-z-nami-te-najbardziej-kultowe-plebiscyt-dz,id,t.html

do góry