Strona główna/Urząd/Aktualności/Nasiona dla Afryki

Nasiona dla Afryki

Aktualności 27 Marca 2018

Po raz kolejny już Przedszkola nr 8 i 10 w Czerwionce-Leszczynach przyłączyły się do akcji „Nasiona dla Afryki”. Od 5 marca do 2 kwietnia najmłodsi przynoszą nasiona warzyw, które zostaną wysłane do Afryki.

W małej wiosce Mpanshya w Zambii gdzie trafią nasiona, powstanie ogród, w którym dzieci, uczęszczające do tamtejszego przedszkola będą siały i pielęgnowały rośliny. „Od kilku lat na przełomie lutego i marca zbieramy nasiona, które wysyłamy do Afryki. Dla dzieci jest to zupełnie naturalne, to także czas kiedy zakładamy ogródki i wysiewamy nasiona podczas zajęć w przedszkolu” - podkreśla Dyrektor Przedszkola nr 10 Gabriela Grochla.

Mpanshya to wioska w Zambii - około 200 km na wschód od stolicy kraju - Lusaki. W tym położonym głęboko w buszu miejscu, Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek Mikołowskich prowadzi swoją misję, w której oprócz szpitala i hospicjum działa także przedszkole. Siostry starają się usamodzielnić swoich małych podopiecznych i ich rodziców, dlatego założyły ogródek przedszkolny, w którym uczą dzieci siać i opiekować się roślinami. Nasiona w Zambii są bardzo drogie, dlatego siostry zwracają się o pomoc w ich zakupie. Preferowane nasiona to marchew, cebula, pomidor, słonecznik (duże ziarna), kapusta, kalarepa, ogórki, papryka, fasola, buraki i kalafior.

„Nasza akcja spotyka się z ogromnym odzewem. Co roku przedszkolaki przynoszą setki torebek nasion. A po kilku miesiącach otrzymujemy od sióstr Boromeuszek zdjęcia przedstawiające ich podopiecznych podczas sadzenia nasionek, pielęgnowania roślin czy zbierania warzyw. Zdjęciom towarzyszom piękne, pełne emocji listy. Drobnym gestem, jesteśmy w stanie pomóc potrzebującym” - dodaje G.Grochla.

Osoby, które chciałby się włączyć w akcję pomocy dla Afryki, mogą dostarczyć nasiona do Przedszkola nr 10 do 2 kwietnia.

do góry