Strona główna/Urząd/Aktualności/Nasiona dla Afryki. Pomagamy przedszkolakom w Zambii

Nasiona dla Afryki. Pomagamy przedszkolakom w Zambii

Aktualności 28 Lutego 2013

Przedszkole nr 10 w Czerwionce-Leszczynach przyłączyło się do akcji "Nasiona dla Afryki". Do 5 marca do placówki można przynosić nasiona marchwi, cebuli, fasoli, buraków i innych warzyw. Dzięki tej pomocy, w małej wiosce Mpanshya w Zambii powstanie ogród, w którym dzieci będą siały i pielęgnowały warzywa. Z tego, co wyrośnie w ogródku, przygotowywane będą posiłki.

Mpanshya to wioska w Zambii - około 200 km na wschód od stolicy kraju - Lusaki. W tym położonym głęboko w buszu miejscu, Zgromadzenie Sióstr Boromeuszek Mikołowskich prowadzi swoją misję, w której oprócz szpitala i hospicjum działa także przedszkole. Siostry starają się usamodzielnić swoich małych podopiecznych i ich rodziców, dlatego założyły ogródek przedszkolny, w którym uczą dzieci siać i opiekować się roślinami. Nasiona w Zambii są bardzo drogie, dlatego siostry zwracają się o pomoc w ich zakupie.

"Nie pozostaliśmy obojętni na apel Sióstr Boromeuszek – mówi dyrektor Przedszkola nr 10 Gabriela Grochla. - Kiedy tylko dowiedzieliśmy się o akcji, przystąpiliśmy do działania, dzięki któremu przedszkolaki z Czerwionki-Leszczyn pomagają ubogim przedszkolakom z małej wioski w Zambii. Zbieraniu nasionek towarzyszy cykl zajęć prowadzonych w grupach przedszkolnych dotyczący trudnej sytuacji afrykańskich dzieci. Dzięki zbiórce, nasze przedszkolaki uczą się wrażliwości na potrzeby innych i radości z prostego gestu pomagania".

Apel skierowany do czerwieńskich przedszkolaków i ich rodziców spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Każdego ranka przed wystawioną w przedszkolu skrzynką z dużym napisem "nasiona" zbierają się dzieci z kolorowymi torebkami nasion ogórków, marchewki, kalarepy, buraków, pomidorów i innych warzyw.

"Zakładamy ogród! I zbieramy ziarenka! – mówią podekscytowane przedszkolaki. – Nasionka, które wrzucamy do skrzynki pojadą bardzo daleko. A czekają na nie przedszkolaki z Afryki". 

do góry