Strona główna/Urząd/Aktualności/Narodowe Czytanie "Wesela"

Narodowe Czytanie "Wesela"

Aktualności 5 Września 2017

Wczoraj w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach odbyło się Narodowe Czytanie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Gościem honorowym, przygotowanego przez Bibliotekę Publiczną i Urząd Gminy i Miasta święta czytelnictwa, była Natalia Lesz. 

„Cieszę się, że ta piękna polska akcja społeczna, zapoczątkowana w 2012 roku i propagująca znajomość literatury narodowej, jest prowadzona również na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. To niezwykle ważne, aby w czasie postępu technologicznego książki nie pokryły się kurzem i nie zostały wyparte przez nowoczesną technologię. Dziękuję, że Państwo tak licznie odpowiedzieli na nasze zaproszenie” - zwrócił się do zgromadzonych Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny otwierając uroczystość. Burmistrz przeczytał również list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, skierowany do uczestników Narodowego Czytania:

„(...) Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej (...)”.

Aleksandra Pietruszewska, dyrektor Biblioteki Publicznej w Czerwionce-Leszczynach powitała zaproszonych gości, którzy wcielili się w role bohaterów dramatu Wyspiańskiego – Grzegorza Wolnika – wiceprzewodniczącego Sejmiku Woj. Śląskiego, Aleksandrę Chudzik – pełnomocnik ds. społecznych, ks. Antoniego Szczypkę – proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce, Romana Chlubka – komendanta komisariatu policji w Czerwionce-Leszczynach, Janinę Bindę – radną Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach, Hannę Piórecką-Nowak – rzecznik UGiM Czerwionka-Leszczyny, Czesława Żemłę - pracownika MOK-u, lokalnego artystę oraz Natalię Lesz – modelkę, aktorkę, piosenkarkę. W sali CKE wybrzmiały pięknie interpretowane fragmenty lektury – rozmowa Czepca z Dziennikarzem, Pana Młodego z Gospodarzem, Poety z Maryną i Panną Młodą, a także najpopularniejszy bodaj fragment utworu, w którym Jasiek spotyka Chochoła. Usłyszano znane cytaty „Cóż tam, panie, w polityce? Chińcyki trzymają się mocno!?”, „Niech na całym świecie wojna, byle polska wieś zaciszna, byle polska wieś spokojna”, „ Tajemnicą jest kobieta”, „Miałeś, chamie, złoty róg”, „Ostał ci się ino sznur”.

„Jestem bardzo wzruszona, że mogę uczestniczyć w tym wydarzeniu właśnie tutaj. Wcześniej brałam już udział w Narodowym Czytaniu, ale muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem przygotowanej przez Państwa uroczystości. Z przyjemnością sięgnęłam do tekstu Wyspiańskiego, by na nowo przypomnieć sobie wspaniałe wersy „ Wesela” - mówiła Natalia Lesz.

W uroczystości uczestniczyli także Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, zastępca burmistrza Andrzej Raudner, dyrektor MOK-u Mariola Czajkowska, radni oraz mieszkańcy – miłośnicy literatury.

Na zgromadzonych w CKE czekały upominki – torby na książki, pamiątkowe pocztówki, zakładki do książek oraz specjalnie przygotowane saszetki herbaty do zaparzenia podczas lektury w domu.

Podstawowym celem Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. 

Utwór Stanisława Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania. Konkurował z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego. Łącznie oddano blisko 37 tys. głosów, a „Wesele” uzyskało prawie 18 tys.

top_baner
do góry