Strona główna/Urząd/Aktualności/Napisz list, zmień życie. Maraton Amnesty International

Napisz list, zmień życie. Maraton Amnesty International

Aktualności 14 Grudnia 2015

Po raz szósty Gimnazjum nr 4 z Zespołu Szkół nr 3 wzięło udział w międzynarodowej akcji Amnesty International – maratonie pisania listów w obronie praw człowieka. Zaangażowani uczniowie napisali aż 417 listów.

 

  

Maraton Pisania Listów w Obronie Praw Człowieka odbywa się co roku w wielu krajach w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Po raz pierwszy maraton został zorganizowany w Polsce w 2001 roku. Na pomysł akcji wpadli aktywiści i aktywistki warszawskiej grupy lokalnej Amnesty.

W następnych latach akcja rozpowszechniała się na inne kraje. W 2014 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 3,2 mln akcji w ponad 200 krajach i terytoriach na całym świecie.

Uczniowie Gimnazjum nr 4, absolwenci szkoły oraz nauczyciele wzięli udział w akcji w dniach od 7 do 11 grudnia 2015 roku, pisząc apele do władz oraz listy solidarności do osób, których prawa są łamane.

„Listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich - dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa. W tym roku pomagaliśmy 10 bohaterom i bohaterkom z różnych stron świata:

WALEED ABU AL-KHAIR z Arabii Saudyjskiej został skazany na 15 lat więzienia za walkę w obronie praw człowieka, napisaliśmy w jego obronie – 33 listy

SAMAN NASEEM z Iranu był torturowany i skazany na śmierć w wieku 17 lat, napisaliśmy w jego obronie – 45 listów

Dziewczynki z Burkina Faso są zmuszane do małżeństwa w wieku 11 lat – napisaliśmy w ich obronie 47 listów

Costas i jego partner zostali brutalni pobici za miłość – napisaliśmy w ich obronie 29 listów

YECENIA ARMENTA z Meksyku była bita, podduszana i gwałcona dopóki się nie przyznała do zbrodni, której nie popełniła – napisaliśmy 59 listów w jej obronie

TEODORA DEL CARMEN VASQUEZ z Salwadoru została skazana na 30 lat za urodzenie martwego dziecka- napisaliśmy w jej obronie 85 listów

Albert Woodfox ze Stanów Zjednoczonych był przetrzymywany 40 lat w izolatce i to wciąż nie koniec- napisaliśmy w jego obronie 26 listów” - wyliczają uczestnicy akcji.

 

 

top_baner
do góry