Strona główna/Urząd/Aktualności/Najlepsze makówki jak co roku u nas!

Najlepsze makówki jak co roku u nas!

Aktualności 23 Grudnia 2013

Blisko dwa tysiące porcji makówek przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy rozdano w sobotę w Czerwionce-Leszczynach. W samo południe w Stanowicach odbył się „II Bieg po moczkę i makówki”, wieczorem zaś na terenie hali targowej w Czerwionce zorganizowano już po raz piąty Jarmark Bożonarodzeniowy pod nazwą „Święto Makówek”.

 

 Ten wyjątkowy, spożywany tylko raz w roku deser przedstawicielki wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich z Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny wykonują po mistrzowsku. Sekretem jest, jak mówią, serce wkładane w przygotowanie potrawy, no i w przekazywana z pokolenia na pokolenie receptura. Mak, bułka, bakalie, mleko z masłem – to właśnie najpopularniejszy przepis na tę tradycyjna śląską potrawę wigilijną.

Jak co roku, podczas biegu i jarmarku można było spróbować także różnych rodzajów makówek – kawowych, orzechowych, z budyniem, brzoskwiniowych, kokosowych. Talentów i pomysłowości gospodyniom nie brakuje. Nic dziwnego, że jarmark rozpoczęto od gromkich braw dla wszystkich KGW.

Wydarzenie, tradycyjnie zostało otwarte życzeniami Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny W. Janiszewskiego dla mieszkańców. Wiele radości na zbliżające się święta życzyli zgromadzonym także zastępca burmistrza A. Raudner oraz pełnomocnik ds. PRiG G. Wolnik.

Harcerze z hufca ZHP w Czerwionce-Leszczynach przekazali na ręce burmistrza Betlejemskie Światło Pokoju. Wyjątkowy, symboliczny płomień zabieraliśmy także do naszych domów.

 

W czasie „Święta Makówek” w świątecznych konkursach zaproponowanych przez Dawida Salamona i Mariusza Michalskiego – prowadzących imprezę - mieszkańcy mieli okazję zdobyć aż 100 pięknych prawdziwych choinek, które z pewnością stworzą wyjątkową świąteczną atmosferę w domach.Warto było zabrać ze sobą dzieci, bo jednym z uczestników spotkania był Mikołaj, który obficie nagradzał wszystkich łakociami. Uczestnicy imprezy mieli również okazję nabyć niepowtarzalne ozdoby i dekoracje świąteczne przygotowane przez podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Czerwionki-Leszczyn oraz wspaniałe rękodzieło wykonane przez mieszkanki naszej gminy.O stworzenie świątecznej atmosfery zadbali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 6 w dzielnicy Czuchów, wspaniale prezentując Jasełka. Do udziału w wydarzeniu zachęcał także zespół „Trzy ofiary”.Ucztowanie połączono ze spalaniem kalorii – oprócz biegu w Stanowicach, w hali targowej można było zatańczyć energetyczną zumbę w rytm świątecznych utworów. O wspaniały nastrój uczestników zadbała Joanna Dziedzic ze Szkoły Tańca „Tańczymy” oraz jej instruktorzy.

Polecamy relacje telewizyjne:

http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/21-grudnia-1830/13409996

(14:07)

http://www.tvs.pl/47726,sosnowiec_lepszy_niz_caly_slask_w_biegu_po_moczke_i_makowki_zdjecia_wideo.html

Galeria zdjęć także na:

http://www.enaszemiasto.pl/text/2133/jarmark-bozonarodzeniowy-swieto-makowek.htm

do góry