Strona główna/Urząd/Aktualności/Nagroda Euro-Gmina dla Czerwionki-Leszczyn

Nagroda Euro-Gmina dla Czerwionki-Leszczyn

Aktualności 27 Października 2014

 

W miniony piątek (24.10) w studiu koncertowym Polskiego Radia Katowice, wręczone zostały nagrody w konkursie Euro-Gmina, którego celem było wyróżnienie najlepszych samorządów, skutecznie pozyskujących środki unijne i efektywnie je wykorzystujących oraz dynamicznie rozwijających się, nie tylko na krajowym rynku, przedsiębiorstw. W gronie laureatów, docenionych przez Kapitułę, jako jedyna z Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, znalazła się Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny.

 

„W konkursie, któremu patronowało Ministerstwo Gospodarki oraz wojewodowie i marszałkowie województw, nagrodzone zostały najlepsze samorządy, instytucje i przedsiębiorstwa w Polsce. Ideą przyznania wyróżnień jest nagrodzenie najlepszych samorządów i przedsiębiorstw, które są wzorem do naśladowania na arenie całego kraju - skutecznie potrafią wykorzystać fundusze unijne, działają na rzecz dobra mieszkańców i stwarzają odpowiednie warunki dla przedsiębiorstw i inwestorów” - wyjaśniał Paweł Przybysławski, prezes Fundacji Gospodarczej Euro-Partner.

 

Nagrodę w imieniu burmistrza Wiesława Janiszewskiego odebrali pełnomocnik ds. Planowania, Rozwoju i Gospodarki Grzegorz Wolnik oraz naczelnik Biura Funduszy Zewnętrznych Andrzej Wącirz.

 

„W ciągu kilku minionych lat zainwestowaliśmy spore pieniądze w gminie, z czego większość stanowią właśnie środki unijne. Nagroda to jeden z dowodów, że podejmowaliśmy dobre decyzje. Przyjmujemy to wyróżnienie z dumą i satysfakcją – powiedział podczas gali finałowej konkursu G. Wolnik. - Bez środków unijnych nie mielibyśmy Centrum Kulturalno-Edukacyjnego, nowoczesnej hali targowej, rewitalizacji osiedla familoków, placów zabaw, ale - co warte podkreślenia – nie byłoby także tak dynamicznie rozwijającej się na terenie naszej gminy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – ożywienie gospodarcze jest również efektem projektów unijnych. Kilkanaście lat temu, po zamknięciu kopalni, całe życie gospodarcze zamarło, przez te lata intensywnie pracowaliśmy, aby pozyskać inwestorów i przyczynić się do utworzenia nowych miejsc pracy” - podkreślił G. Wolnik.

 

 

 

„Czujemy wielką satysfakcję, że nasze działania są dostrzegane na terenie województwa, ale także i całego kraju – mówi Andrzej Wącirz. - W ciągu ostatnich lat zrealizowaliśmy około 30 projektów współfinansowanych ze środków UE. Łącznie pozyskaliśmy ok. 57 mln zł, dzięki czemu zrealizowaliśmy inwestycje o wartości ponad 80 mln zł. Te środki są widoczne na terenie każdego sołectwa i każdej dzielnicy. Nagroda motywuje nas do dalszego, intensywnego działania. Przygotowujemy się do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, chcemy skupić się na efektywności energetycznej, a także na rewitalizacji obiektów zabytkowych” - dodaje A. Wącirz. Zapytany o najtrudniejszy i najbardziej pracochłonny projekt wymienia rewitalizację osiedla familoków.

 

 

W gronie nagrodzonych znalazły się także m.in. miasta: Katowice, Będzin, Bielsko-Biała gminy: Goczałkowice Zdrój, Sławków, Szczyrk, Toszek, powiaty: cieszyński, częstochowski, zawierciański oraz przedsiębiorstwa: Consonni Bartelak Sp. z o.o., Producent kosmetyków naturalnych KORANA Sp.j. i Map System Sp. z o.o.

 

Laureaci otrzymali specjalne certyfikaty upoważniające ich do używania znaku Euro-Gmina, które są potwierdzeniem, że nagrodzeni spełniają najwyższe standardy wymagane w krajach Unii Europejskiej.

 

do góry