Strona główna/Urząd/Aktualności/Na ścieżce atrakcji regionu

Na ścieżce atrakcji regionu

Aktualności 16 Lipca 2014

Od kilku lat w Polsce zyskuje na popularności questing. To poszukiwanie atrakcji w najbliższej okolicy, odkrywanie dziedzictwa miejsca, turystyka z zagadkami, która opiera się na nieoznakowanych szlakach. Pierwsze trasy questingowe powstają także na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

 

Projekt polega na opracowaniu trasy turystycznej - mapki prowadzącej przez atrakcje regionu, wzbogaconej zagadkami, ciekawostkami czasem instrukcjami, których efektem finalnym może być dotarcie do mety i zdobycie symbolicznej pieczątki potwierdzającej ukończenie trasy questu.

 

„Uczestnicy projektu „Młodzi. Kreatywni. Ambitni” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki przez Fundację Ramża w okresie od maja – do lipca 2014 r. stworzyli 4 trasy questingowe. Projekt powstał z zamiłowania do aktywnego poznawania okolicy i regionu, a także zaangażowania młodzieży z naszych sołectw do tej formy rekreacji” - mówi Ewa Kluczniok, Prezes FL „Ramża”.

 

Prawie 30-osobowa grupa młodzieży z Książenic, Bełku, Stanowic, Palowic i Szczejkowic pod okiem instruktorów, specjalistów od fotografii i trenerów przygotowała dla mieszkańców naszej gminy 4 trasy questingowe: 2 piesze i 2 rowerowe. „Młodzież była niezwykle zaangażowana w tworzenie questów, a w szczególności w przygotowanie trasy, ciekawych tekstów i zdjęć - mówi Sebastian Garbacz – koordynator projektu. - Projekt jest potrzebny w naszej gminie, bo dostarczy mieszkańcom nowej formy aktywności, dostępnej dla wszystkich bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Cieszymy się, że na terenie gminy rozwijają się trasy questingowe - a możliwości ich tworzenia są nieograniczone i zależą tylko od wyobraźni i pomysłów je tworzących” – dodaje S. Garbacz.

 

Trasy na terenie Czerwionki-Leszczyn zostały już otwarte w Bełku i Stanowicach. W najbliższych dniach uruchomione zostaną kolejne - planuje się otwarcie tras w Palowicach i Szczejkowicach (19 lipca) oraz Książenicach (20 lipca). Osoby, którym uda się przejść wszystkie questy i tym samym zebrać cztery pieczątki mogą liczyć na upominek od opiekuna questów – Funduszu Lokalnego „Ramża”. W tym celu turyści powinni skontaktować za pośrednictwem poczty elektronicznej: e-mail:fundusz@ramza.org

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

do góry