Strona główna/Urząd/Aktualności/Mode fafloki znów w Dębieńsku

Mode fafloki znów w Dębieńsku

Aktualności 29 Maja 2013

Dziś w Szkole Podstawowej nr 8 w dzielnicy Dębieńsko już po raz jedenasty odbył się konkurs recytacji gwarowych pod hasłem "Mode Fafloki".

W śląskich zmaganiach recytatorskich wzięło udział 15 uczniów gminnych podstawówek i gimnazjów, dla których, jak przekonali się jurorzy, gwara nie ma tajemnic.

"Tegoroczny konkurs organizujemy w nieco późniejszym, niż zwykle terminie, ze względu na przypadający jubileusz 50-lecia naszej szkoły. Z tego też powodu, hasło przewodnie konkursu nawiązuje do czasów szkolnych wspomnień, a sam konkurs jest jednym z wydarzeń towarzyszących jubileuszowi" – wyjaśnił witając zgromadzonych dyrektor SP nr 8 Aleksander Pyszny.

Uczestnicy rywalizowali więc prezentując teksty przygotowane zgodnie z hasłem "Jak jo chodził do szkoły". "Godka" musiała zawierać opis szkolnych wspomnień i wrażeń.

Oceniano dobór tekstu, sposób posługiwania się gwarą oraz interpretację. Większość uczestników konkursu zaprezentowała się także w tradycyjnych śląskich strojach. Jury nie miało prostego zadania.

W kategorii szkół podstawowych Pierwsze miejsce zajęły: Marta Dycha ze Szkoły Podstawowej w Bełku (ZS nr 5) oraz Karolina Szala ze SP nr 1, drugie miejsce Paulina Hanak ze SP nr 1, trzecie zaś Michał Tomecki z SP nr 8 i Martyna Musiolik z ZS nr 3. W kategorii szkół gimnazjalnych najlepszy okazał się Grzegorz Urbański z G 4, a drugie miejsce zajęli Katarzyna Bańczyk z G1 oraz Mateusz Smolorz z G 7.


- Gratulujemy wspaniałych efektów – podkreślała Ewa Kluczniok, jurorka. - Dzięki odpowiednio dobranym tekstom oraz talentom aktorskim uczniów wszyscy doskonale się bawiliśmy. Dziękujemy wam i waszym nauczycielom za poświęconą pracę. Wspaniale, że kultywujecie nasze piękne śląskie tradycje.

do góry