Strona główna/Urząd/Aktualności/Minister edukacji narodowej inauguruje rok szkolny w Leszczynach

Minister edukacji narodowej inauguruje rok szkolny w Leszczynach

Aktualności 2 Września 2014
 Uroczysta inauguracja roku szkolnego miała miejsce wczoraj w Zespole Szkół nr 1 w dzielnicy Leszczyny. Wydarzenie uświetniła swoją obecnością minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, która wręczyła leszczyńskim pierwszoklasistom darmowy elementarz.„Wizyta tak dostojnych gości, a zwłaszcza pani minister, jest zaszczytem dla naszej społeczności” - powitała zgromadzonych dyrektor ZS nr 1 Anna Bober.

W wydarzeniu, poza minister edukacji narodowej, uczestniczyli posłowie na Sejm RP: Marek Krzakała i Piotr Chmielowski, Ślaski kurator oświaty Stanisław Faber, radny sejmiku woj. śląskiego Grzegorz Wolnik, Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, wicestarosta powiatu rybnickiego Aleksandra Chudzik, przewodniczący Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach Marek Profaska, zastępca burmistrza Andrzej Raudner, radni, prezes ZNP/ koło Czerwionka-Leszczyny Grażyna Strzelecka, naczelnik wydz. edukacji Iwona Flajszok, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, rodzice i – oczywiście – przejęci swoją nową rolą uczniowie klas pierwszych.

 

„Jesteśmy przekonani, że obecność pani minister w Leszczynach to podkreślenie znaczenia jakie Gmina i Miasto od lat przykłada do kształcenia dzieci i młodzieży oraz modernizowania bazy materialnej oświaty. W roku 1990 samorząd Czerwionki-Leszczyn jako jeden z 4 gmin woj. śląskiego przejął prowadzenie szkół. To efekt troski o kształcenie i wychowanie najmłodszych pokoleń mieszkańców gminy” - powiedział burmistrz Wiesław Janiszewski.

W związku z inauguracją nowego roku szkolnego burmistrz złożył także życzenia na ręce dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów.

637 pierwszaków w Gminie i Mieście Czerwionka-Leszczyny przekroczyło wczoraj szkolne progi. 47 pierwszoklasistów poszerzyło grono uczniów leszczyńskiego, kompleksowo wyremontowanego w ubiegłym roku, Zespołu Szkół. Na najmłodszych czekają komfortowe, nowocześnie wyposażone klasy, oraz bajecznie kolorowa sala radosnej szkoły, wypełniona sprzętem sportowym i rekreacyjnym do gier i zabaw ruchowych.

Grono nowych pierwszoklasistów w ZS nr 1 pasowała na uczniów minister edukacji narodowej. Pierwszaki otrzymały także z rąk Joanny Kluzik-Rostkowskiej „Nasz elementarz" - darmowy podręcznik.
- Mam nadzieję, iż rodzice uczniów rozpoczynających w tym roku naukę w klasach pierwszych cieszą się, że nie poniosą z tego tytułu kosztów – powiedziała minister. Przypomniała, też że – poza bezpłatnym elementarzem - pierwszoklasiści otrzymają podręcznik do nauki języka obcego i ćwiczenia. Szkoła kupi je za pieniądze z dotacji celowej. - W kolejnych latach z bezpłatnych podręczników będą uczyć się także inne roczniki uczniów. Docelowo - w 2017 r. - bezpłatne podręczniki będą dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjów - dodała.

Minister przypomniała także o zmianach przepisów prawa, dzięki którym nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, mają większą swobodę pracy z uczniami. - Chodzi o to, by pozwolić uczniom na tak długą aklimatyzację w szkole, jaka jest im potrzebna. Lekcja też nie musi trwać 45 minut, tylko tyle, ile jest potrzebne – dodała.
Zaznaczyła, że kompetencje dzieci będą sprawdzane dopiero na zakończenie nauki w trzeciej klasie, a nie już na zakończenie klasy pierwszej. - Zdajemy sobie sprawę, że mamy do czynienia z różnymi grupami dzieci, różnie przygotowanymi do szkoły. One potrzebują różnych okresów aklimatyzacji, różnego tempa pracy - powiedziała.

Dumni pierwszkolasiści otrzymali także wypełnione słodyczami rogi obfitości oraz obowiązkowe odblaski. Upominki wręczyli poseł Marek Krząkała oraz burmistrz Wiesław Janiszewski. do góry