Strona główna/Urząd/Aktualności/Mieszkanka Czerwionki w SZKOLE POD ŻAGLAMI

Mieszkanka Czerwionki w SZKOLE POD ŻAGLAMI

Aktualności 19 Września 2012

Mieszkanka Czerwionki – 15-letnia Magdalena Kupilas zakwalifikowała się do uczestnictwa w znanym i prestiżowym projekcie "Szkoła pod żaglami" kapitana Krzysztofa Baranowskiego.

Od 22 września do 03 listopada trwać będzie przygoda życia Magdy. Na pokładzie jachtu "Pogoria" wraz z grupą trzydziestu rówieśników popłynie na trasie Świnoujście – Ronne- Frederikshaven – Stavanger – Lervik (lub Cherbourh – Falmouth) – Vigo – Funchal (Madera) – Gibraltar – Malaga – Cartagena – Barcelona, Villefranche – Monaco- Bonifacio – Elba – Genua.

"Aby trafić na pokład "Pogorii" musiałam przede wszystkim przedstawić fundacji "Szkoła pod żaglami" potwierdzenie prac wolontariackich – wyjaśnia Magda Kupilas. - Warunkiem wstępnym udziału w projekcie jest bowiem chęć pomagania innym i zaangażowanie młodych osób w działalność charytatywną. W czerwcu w Dęblinie na terenie Szkoły Orląt przechodziłam też eliminacje sprawnościowe. Dzięki dobrym wynikom zdobyłam wymarzoną kartę pokładową".

Uczestnicy rejsu godzą zwykłe obowiązki załogi żaglowca z nauką.

Jak podkreślają inicjatorzy projektu – jest to prawdziwa szkoła charakterów, gdyż wyselekcjonowani z kilku tysięcy zgłoszeń uczestnicy, po kilkuetapowych eliminacjach (m.in. pływanie, bieganie, podciąganie się) przerabiają, już na morzu, normalny program szkoły, bez taryfy ulgowej. Jak opowiada Magda - w rejsie bierze udział 3 – 4 nauczycieli.

Uczestnictwo w rejsie jest całkowicie bezpłatne, ale rodzice muszą wyposażyć dzieci w odzież pełnomorską.

Wczoraj burmistrz Wiesław Janiszewski gościł Magdalenę Kupilas oraz jej rodziców w siedzibie UGiM. Podczas spotkania wręczył także Magdzie sztormiak pełnomorski z logo gminy. "Cieszymy się, że logo naszej miejscowości, dzięki Magdzie, będzie widoczne w tylu miejscach na świecie. Jesteśmy dumni z efektów, które osiągnęła mieszkanka Czerwionki".

"Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze. Obawiam się jedynie kłopotów zdrowotnych, które sprawiłyby, że musiałabym przerwać rejs" - dodaje Magda.

Trzymamy więc kciuki za mieszkankę Czerwionki – czeka ją kilka tysięcy mil żeglugi...

do góry