Strona główna/Urząd/Aktualności/Mieszkańcy wystawili jasełka w gwarze śląskiej

Mieszkańcy wystawili jasełka w gwarze śląskiej

Aktualności 29 Grudnia 2015

Czy ozdoby choinkowe mogą kłócić się o najlepsze miejsce na choince? Przekomarzania glaskugli na krisbaumie można było zobaczyć w spektaklu pt. „Przajymy małymu Ponbóczkowi”, czyli jasełkach w gwarze śląskiej, przygotowanych przez mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Oczywiście, bohaterowie specjalnie napisanej na Boże Narodzenie sztuki, ostatecznie stwierdzają, że w czasie świąt nieważne są geszynki, liczą się uczucia.W rolę aktorów wcieliły się osoby z grupy 50+ oraz dzieci i młodzież z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, łącznie 20 osób (13 seniorów oraz 7 dzieci i młodzieży). Próby odbywały się w Placówce Wsparcia Dziennego w dzielnicy Leszczyny oraz w sali ogródków działkowych „Pod Dębami”. Natomiast próba generalna miała miejsce w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach.

Za przygotowanie jasełek odpowiedzialni byli:
Mariusz Michalski - muzyka (dobór piosenek, próby śpiewu, akompaniament podczas występu),

Patrycja Domżalska, Iwona Elmaghraby, Monika Horny - opracowanie wersji gwarowej tekstu,

Ilona Polywka, Monika Dzieszkowska – scenariusz, reżyseria, rekwizyty,
Izabela Karwot – wsparcie merytoryczne.

Przedstawienie zostało zorganizowane w ramach projektu pt. „Przajymy małymu Ponbóczkowi”, który polegał na kultywowaniu tradycji śląskiej i propagowaniu gwary śląskiej wśród mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Spektakle odbyły się dla mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny (16 grudnia), dla dzieci przedszkolnych i szkół podstawowych (18 grudnia) oraz podczas wigilii dla osób samotnych (18 grudnia) w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach. Aktorzy wystąpili także dla dzieci i młodzieży z Placówek Wsparcia Dziennego w Czerwionce-Leszczynach na wspólnym spotkaniu opłatkowym (22 grudnia).

Projekt pn. „Przajymy małymu Ponbóczkowi” jest realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy „Feniks” z siedzibą w Czerwionce-Leszczynach, które na ten cel pozyskało dofinansowanie w wysokości 4 800,00 zł w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2015 roku ogłoszonego przez Gminę i Miasto Czerwionka-Leszczyny.

 

do góry