Strona główna/Urząd/Aktualności/Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Międzynarodowy Dzień Niewidomych

Aktualności 19 Października 2012

15 października obchodzone jest święto osób niewidomych i niedowidzących - Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Z tej okazji, wczoraj w Rybniku odbyły się uroczyste obchody zorganizowane przez Zarząd Polskiego Związku Niewidomych.

"Pomagamy osobom tracącym wzrok i ich bliskim w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Uczymy jak być samodzielnym w domu, w podróży, w pracy, i jak aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym.Staramy się pomagać w odnalezieniu sensu życia poprzez wsparcie psychologiczne w procesie rehabilitacji i integracji. Realizujemy także indywidualne i grupowe szkolenia. Pracujemy na rzecz systemowych rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie osób z dysfunkcją wzroku. Staramy się o akceptację społeczną osób niedowidzących poprzez działania na rzecz edukacji społeczeństwa. Realizujemy szereg projektów, w tym w partnerstwie - projekty unijne, dzięki którym nasza oferta może być jeszcze lepsza i bogatsza – wyjaśniała prezes koła PZN w Rybniku Wanda Konieczkowicz.

Koło skupia także około 40 osób z terenu Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.

Podziękowania za ofiarną pracę, zaangażowanie i wspieranie osób niewidomych na ręce prezes koła złożył zastępca burmistrza Andrzej Raudner:

"Z okazji Międzynarodowego Dnia Niewidomych przekazuję życzenia wytrwałości w pokonywaniu ograniczeń i barier, akceptacji społecznej oraz wiary i optymizmu, które są najlepszym orężem w zmaganiach z trudnymi problemami codzienności".

do góry