Strona główna/Urząd/Aktualności/Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

Aktualności 31 Października 2011

Był okazały tort, a nawet wspólne odśpiewanie "Sto lat" dla wyjątkowych solenizantek. Bez wątpienia, urodziny udały się znakomicie! A kto świętował? Wszystkie biblioteki szkolne z całej gminy.

W tym roku organizatorem "Urodzin biblioteki szkolnej" była Szkoła Podstawowa w Przegędzy, tam też w minioną środę odbyły się uroczystości.

Organizatorzy połączyli dwie okazje do świętowania, którego celem było popularyzowanie czytelnictwa wśród uczniów gminnych szkół podstawowych.

"Ponieważ październik jest miesiącem biblioteki szkolnej, a rok 2011 ogłoszony został rokiem Czesława Miłosza, dzisiejsze urodziny biblioteki powiązaliśmy właśnie z twórczością noblisty" - wyjaśniała Grażyna Fojcik, dyrektor SP w Przegędzy.

Uroczystość rozpoczęła się od występu artystycznego, w którym uczniowie SP w Przegędzy zaprezentowali sylwetkę i twórczość Czesława Miłosza.

Potem nadszedł czas na zmagania konkursowe miłośników literatury z gminnych szkół podstawowych. Jury w składzie: Halina Chowaniec, Małgorzata Pyszny i Ilona Bera sprawdziło wiedzę dotyczącą twórczości poety. Najwięcej punktów można było jednak zdobyć za kunszt recytacji wybranego wiersza Miłosza. 
"Doceniamy zaangażowanie uczniów. Mamy świadomość, że dzisiejszy konkurs stanowił dla wszystkich duży wysiłek, poezja Miłosza to bowiem trudna twórczość" - podkreślały członkinie jury. 

W konkursowych zmaganiach najlepsze okazały się: Anna Skorupa z ZS nr 1 i Klaudia Huchnik z SP w Przegędzy. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Wijas z SP nr 3, trzecie Joanna Tkocz z SP nr 4, wyróżnienie przyznano Klaudii Strzelczyk z SP nr 5.

"Dzisiejsze święto służyć ma przede wszystkim promocji czytelnictwa i zachęcać uczniów do odwiedzania biblioteki szkolnej – powiedziała Aldona Rubin, bibliotekarka ze Szkoły Podstawowej w Przegędzy. - W związku z obchodzonym 24 października Międzynarodowym Dniem Bibliotek Szkolnych, organizujemy w tym miesiącu liczne zabawy, konkursy, prezentacje nowości wydawniczych. Cieszymy się, że nasza biblioteka na co dzień tętni życiem. Uczniowie bardzo lubią to miejsce, gromadzą się w czytelni nawet na przerwach i wiedzą, że czas spędzony w bibliotece nie jest czasem straconym".

do góry