Strona główna/Urząd/Aktualności/Międzynarodowe Seminarium Szermierki Japońskiej

Międzynarodowe Seminarium Szermierki Japońskiej

Aktualności 27 Czerwca 2011

W Czerwionce-Leszczynach już po raz XVII odbyło się Międzynarodowe Seminarium Szermierki Japońskiej prowadzone przez wielkiego mistrza japońskiej szkoły Komei, Sekiguchi Takaaki. 

Przez cały tydzień sensei Takaaki spotykał się z pasjonatami tej historycznej sztuki władania samurajskim mieczem.

Goście seminarium, jak co roku, przybyli do Czerwionki-Leszczyn z wielu krajów m.in. Anglii, Austrii i Czech.

"Podczas zorganizowanego seminarium nie tylko cwiczymy techniki walki, uczymy sie także wiele na temat kultury, mentalności samurajów, stosowania zasad średniowiecznych wojowników w dzisiejszych czasach - wyjaśnia Janusz Lukaszczyk, założyciel Szkoły Szermierki Japońskiej w Czerwionce-Leszczynach. - Wielokrotnie powtarzamy te same elementy walki, żeby wyeliminować nawet najdrobniejsze błędy. Uczymy sie precyzji, poświęcenia, samodyscypliny i współdziałania z drugim człowiekiem".

Treningi skutkują dostkonałymi efektami, finezją i kunsztem techniki walki.

Ale to nie wszystko. Wielki mistrz zwraca szczególna uwagę na przekazanie swoim uczniom ponadczasowych uniwersalnych wartości: piękną, przyjazni i dyscypliny. 

23 czerwca odbył się specjalny pokaz tej sztuki walki dla zainteresowanych

"Podczas tego wydarzenia chcieliśmy przekazać to, czego widzowie szermierki najczęściej nie wiedzą. Staraliśmy się przybliżyc zarówno techniki sztuki walki, jak i opowiedziec o samej Japonii. Walka samurajów to nie tylko ciekawa dla oka choreografia. Nas interesuje także to, co dzieje się w psychice walczących" - wyjaśnia J. Lukaszczyk.

Pokaz walki połączony został z krótkimi wykładami.

 
do góry