Strona główna/Urząd/Aktualności/Media Lab - kolejny ciekawy projekt SNRRW Bełk

Media Lab - kolejny ciekawy projekt SNRRW Bełk

Aktualności 5 Czerwca 2013

Ogłoszono wyniki w Programie "Równać Szanse 2013 – Ogólnopolski Konkurs Grantowy". Wśród organizacji, które otrzymały dofinansowanie, znalazło się Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk ze swoim projektem pn.: "Media Lab - portal czerwionka.org". Dotacja wyniosła 40 000,00 zł.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszym było przygotowanie diagnozy środowiska lokalnego, drugim napisanie projektu. Organizacje pozarządowe ze wsi i miast do 20 000 mieszkańców mogły się ubiegać o dotacje w wysokości do 40 000 złotych na działania trwające 15 miesięcy, służące wyrównywaniu szans na dobry start w dorosłe życie młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.

Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 45 wniosków. Spośród nich Komisja Ekspertów wybrała do dofinansowania 27 najlepszych projektów. 

Dzięki projektowi i pozyskanej dotacji już niebawem w Czerwionce-Leszczynach młodzież będzie miała szansę stworzyć pierwszą w regionie telewizję internetową, założyć własne media społecznościowe i poprowadzić swój własny portal internetowy.

Media Lab to nowe podejście do coraz bardziej wchłaniających nas nowych mediów i nowych technologii. Niestety nasz system edukacji nie nadążą za nowymi mediami i nowinkami technologicznymi. Edukacja medialna jest na bardzo niskim poziomie lub jej w ogóle nie ma. Stąd idea Media Labu, czyli zabawy i eksperymentowania z nowymi mediami - mówi Łukasz Żyła koordynator projektu "Media Lab. Czerwionka.org".

Taki właśnie media lab powstanie w Czerwionce-Leszczynach. "Laboratorium nowym mediów" prowadzone będzie przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk. W centrum multimedialnym w Bełku będzie powstawać m.in. telewizja internetowa. Młodzież będzie mogła uczestniczyć w warsztatach przeprowadzanych przez specjalistów od nowych mediów. - Będzie można poznać tajniki produkcji multimedialnych jak nowoczesne formy wideo z efektami specjalnymi, fotokasty, nowe formy dziennikarskie , ale także poznać wiele narzędzi i mediów od środka czy dowiedzieć się jak projektować aplikacje mobilne. - zapowiada Łukasz Żyła. Do Media Labu będzie mogło się dostać 28 osób z obszaru wiejskiego gminy . - Młodzież po warsztatach będzie praktycznie sama decydować jak swą wiedzę chce wykorzystać, czy ma to być lokalny portal społecznościowy, czy telewizja internetowa, czy platforma do produkcji multimediów. Będzie to media lab oparty przede wszystkim na technologiach związanych z siecią - dodaje koordynator.

- Dzięki pozyskanej dotacji na projekt, wszystkie działania będą prowadzone w ramach ogólnego portalu czerwionka.org, który całkowicie będzie kierowany przez młodzież. To młodzi ludzie będą decydować, co tam się znajdzie i z jakich narzędzi skorzystają. Portal na pewno będzie prowadzony do końca września 2014 r. i z pewnością przysłuży się do promocji gminy - mówi Michał Stokłosa ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bełk.

do góry