Strona główna/Urząd/Aktualności/Maraton pisania listów Amnesty International

Maraton pisania listów Amnesty International

Aktualności 12 Grudnia 2011

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W czasie Maratonu przez 24 godziny ręcznie pisane są listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane.

"Razem mamy siłę, możemy zmienić świat. Maraton Pisania Listów jest tego dowodem. Te listy są naprawdę skuteczne. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby," mówi Natalia Olchawa, koordynatorka Maratonu Pisania Listów.

List mógł napisać każdy, kto chciał wyrazić swój indywidualny sprzeciw wobec łamania praw człowieka.
Po raz trzeci do akcji włączyli się uczniowie  Zespołu  Szkół nr 3 w Czerwionce.

Suma napisanych i wysłanych przez nich listów wynosi 293.

Listy napisano w obronie:
Andreja Sarnikowa z Białorusi- 69
Fatimy Hussein Badi z Jemenu – 67
Inés Fernández Ortega i Valentina Rosendo Cantú z Meksyku - 47
Mohammad Sadiq Kabudvand z Iranu- 5
Christi Cheramie z USA- 29
oraz:
w sprawie zamknięcia obozu pracy Yodok w Korei Północnej- 67
w sprawie przerwania przymusowych wysiedleń w Port Harcourt na terenie Nigerii- 8.

"Listy pisane były w czasie lekcji wychowawczych w ciągu tygodnia oraz w piątek  po południu, w akcję włączyło się wielu nauczycieli oraz samorząd szkolny, organizując akcję w szkole, pisząc listy, pakując je, odnosząc na pocztę" - wyjaśniają nauczyciele ZS nr 3.

Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości Polaków i ich edukację na temat praw człowieka, a także oferuje im unikalną możliwość realnego wpływu na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka.

"Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane. Listy pisane ludzi na całym świecie są naprawdę skuteczne" – podkreślają organizatorzy akcji.

do góry