Strona główna/Urząd/Aktualności/Mamy talenty! Czerwionka

Mamy talenty! Czerwionka

Aktualności 16 Marca 2012

3 marca w Miejskim Ośrodku Kultury w Czerwionce-Leszczynach odbyła się pierwsza z zaplanowanych na cały rok jubileuszowy uroczystości pn. "Mamy talenty". Celem wydarzenia była prezentacja dzielnic Czerwionka Centrum i Czerwionka Karolinka. Na scenie MOK-u zagościli więc utalentowani mieszkańcy.

"Obchodzimy w tym roku jubileusz 50-lecia nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom. Dziś uczestniczymy w pierwszym wydarzeniu z cyklu "Mamy talenty", którego celem jest zaprezentowanie najważniejszych ze składowych naszych "złóż sukcesu" - mieszkańców. Opracowany został scenariusz, który pozwolił rozłożyć uroczystości na cały rok i główny nacisk położyć w nich na promocję właśnie mieszkańców Czerwionki-Leszczyn - pracowitych, odpowiedzialnych, zaangażowanych i utalentowanych" - powiedział burmistrz Wiesław Janiszewski, otwierając uroczystość.

Nie zabrakło więc ani znakomitych talentów na scenie, ani gości, którzy tłumnie zgromadzili się w Miejskim Ośrodku Kultury, by oklaskiwać wykonawców. Organizatorzy wydarzenia zadbali o każdy szczegół – salę udekorowano obrazami, fotografiami oraz rękodziełem – autorami wszystkich prac byli, oczywiście, mieszkańcy Czerwionki - m.in. Czesław Fojcik, Józef Hetman, Monika Majewska.

Uroczystość rozpoczęła się sporej dawki energii – brawurowym eko-tańcem popisały się przedszkolaki z Przedszkola nr 6 "Pod Jarzębiną".
Następnie zaprezentowano etiudę filmową Marka Śliwy poświęconą czerwieńskim familokom. 
Nie zabrakło popisów wokalnych – na scenie wystąpił chór męski parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Czerwionce, zespół śpiewaczy "Karolinki", 
Łukasz Michalik - popularny piosenkarz nurtu piosenki biesiadnej i prezenter TVS. Publiczność była także pod wrażeniem występów Jakuba Żemły, Jolanty Banasik oraz Czesława Żemły, który ze swadą prowadził całą uroczystość.
Swój talent literacki zaprezentowała Genowefa Błaut, autorka poezji. Jan Tokarz – przewodniczący zarządu dzielnicy Czerwionka Karolinka odczytał fragmenty tekstu Wilhelma Szewczyka "Moja kopalnia".
Na scenie pojawiła się także niezwykle utalentowana pływaczka z Czerwionki – Wiktoria Musioł. Zdobywczyni aż czterech złotych medali na Mistrzostwach Śląska Juniorów w pływaniu nagrodzona została przez publiczność gromkimi brawami.

Na terenie Czerwionki prężnie działa także Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne "Ara" - organizator corocznej słynnej w regionie wystawy papug, kanarków oraz ptaków egzotycznych. Benedykt Muras, prezes towarzystwa zagościł więc na scenie MOK-u, by opowiedzieć o podejmowanych inicjatywach, które dodatkowo zostały zilustrowane krótkim filmem.

Uroczystość zakończył historyk Tomasz Zając – również mieszkaniec dzielnicy, który przybliżył mieszkańcom kontekst historyczny dotyczący 90. rocznicy przyłączenia Czerwionki do Polski oraz 50-lecia nadania praw miejskich Czerwionce i Leszczynom.

"Prezentacja pokazała, jak duży potencjał drzemie w mieszkańcach Czerwionki. Z pełnym przekonaniem
mogę powiedzieć, że mamy tylu utalentowanych mieszkańców, których warto promować, że z pewnością mielibyśmy się kim pochwalić, nawet gdyby prezentacja naszych dzielnic miała trwać przez cały rok" – podsumowuje Marek Paluch, przewodniczący zarządu dzielnicy Czerwionka Centrum.

Kolejne wydarzenie z cyklu "Mamy talenty" odbędzie się 21 kwietnia. Tego dnia w Miejskim Ośrodku Kultury zaprezentują się przedstawiciele Bełku i Stanowic.

do góry