Strona główna/Urząd/Aktualności/Mali ekolodzy odwiedzili instalację przetwarzania odpadów

Mali ekolodzy odwiedzili instalację przetwarzania odpadów

Aktualności 24 Kwietnia 2017

Co dzieje się z odpadami po tym, gdy trafią do firmy Komart, która zajmuje się odbieraniem śmieci, wytwarzanych na terenie gminy? Okazję, żeby się tego dowiedzieć mieli najmłodsi mieszkańcy Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, którzy 21 kwietnia odwiedzili Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Knurowie.

 

„Witam najlepszych ekologów w gminie” - tymi słowami przywitał odwiedzających Janusz Różański, wiceprezes PPHU Komart Sp. z o.o. Nic dziwnego – uczestnikami wycieczki byli zwycięzcy gminnego etapu konkursu „Drugie życie śmieci. Mój pomysł na ekoart”, który był jednym z elementów kampanii „Zielona Wyspa Śląsk” realizowanej przez Gminę i Miasto wspólnie z zespołem „Carrantuohill”.

Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w kompostowni, gdzie przetwarzane są odpady organiczne. Następnie, najmłodsi mieli okazję zapoznać się z całym cyklem, któremu poddawane są odpady z gospodarstw domowych – wjazd śmieciarki, waga, sortownia z całym ciągiem technologicznym, składowisko oraz proces składowania odpadów poprzez wykorzystanie biogazu. Zdecydowanie największe wrażenie na zwiedzających robiły maszyny, które mieli okazję oglądać przy pracy.  Idąc na przeciw rozwojowi technologii oraz zmieniającym się przepisom prawa,  spółka Komart wciąż inwestuje w najnowsze instalacje, dbając o środowisko naturalne. Uczestnicy wycieczki mieli okazję zapoznać się z niezwykle nowoczesnymi maszynami linii sortowniczej, które spółka niedawno zakupiła za kwotę 2,8 mln euro. 

Dzieci przyznały, że nie zdawały sobie sprawy z tego, że śmieci poddawane są aż tylu procesom. „Mieszkańcy, którzy nas odwiedzają nie kryją swojego zdumienia. Mają większa wiedzę na temat gospodarowania odpadami, większą świadomość ekologiczną. Wiedzą, że warto prawidłowo sortować odpady” - podsumowywał Janusz Różański.

Celem wyjazdu było nie tylko zapoznanie najmłodszych z budową i przeznaczeniem składowiska odpadów, ale także przybliżenie dzieciom zasad segregacji odpadów oraz wskazanie różnych sposobów utylizacji odpadów. „Równie ważne jest także uświadomienie, że to my sami, jako pierwsi musimy zadbać o ekologię w naszym najbliższym otoczeniu, rozpoczynając między innymi od segregacji odpadów w gospodarstwie domowym. Mamy nadzieję, że była to doskonała lekcja ekologiczna, która na długo zapadnie uczestnikom w pamięci” - podsumowali towarzyszący dzieciom zastępca burmistrza Czerwionki-Leszczyn Andrzej Raudner oraz naczelnik Wydziału Gospodarowania Odpadami Elżbieta Student.

Na zakończenie wycieczki prezes J. Różański wręczył dzieciom upominki, które sprawiły im wiele frajdy.

Wszystkich mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny zachęcamy do udziału w kolejnym organizowanym bezpłatnym wyjeździe do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Knurowie - 2 czerwca 2017 r. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o zgłaszanie się pod nr tel. 32 4295933 lub mailowo:  do 19 maja 2017 r. (liczba miejsc ograniczona). 

top_baner
do góry