Strona główna/Urząd/Aktualności/Makówki i kulki mięsno-rybne podbiły Mazowsze i Podlasie

Makówki i kulki mięsno-rybne podbiły Mazowsze i Podlasie

Aktualności 28 Października 2014

Tegoroczna, XIII edycja Festiwalu Kuchni Regionalnej „Jesień na Mazowszu i Podlasiu” była wyjątkowa dla Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W zaprzyjaźnionym mieście Sokołowie Podlaskim mieliśmy okazję zaprezentować nasze potrawy regionalne.

Przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich z Bełku i Palowic częstowały mieszkańców Mazowsza i Podlasia kulinarnymi dziełami sztuki takimi jak: „na słodko” - makówki, kołocz śląski, babeczki, ciasteczka, rogaliki oraz „na konkretnie” - „Sznita chleba ze szpyrkom i ogórkiem kiszonym”, mięsa faszerowane, pasztety, śledzie opiekane w zalewie octowej i kulki mięsno-rybne.

Wspomniane makówki i kulki mięsno-rybne zdobyły najwyższe uznanie, nie tylko mieszkańców Sokołowa, ale i komisji oceniającej potrawy wystawione do części konkursowej festiwalu.

W programie festiwalu nie zabrakło zarówno doznań smakowych jak i duchowych. Uczestnikom i odwiedzającym czas umilały koncerty kapel: Zespołu Pieśni i Tańca „Sokołowianie” oraz „Kapeli z Naszego Miasteczka” z Czerwionki-Leszczyn.

W pięknej sali Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert z udziałem wykonawców z obu miast. Członkowie „Kapeli z Naszego Miasteczka” uczyli zgromadzoną publiczność gwary śląskiej, wspólnie odśpiewano najpopularniejsze pieśni śląskie w tym: „Szła dzieweczka do laseczka”. Ogromną niespodziankę sprawili nam Gospodarze – jako pierwszy taniec - „Sokołowianie” wykonali znany śląski taniec ludowy Trojak „Zasiali górale...”

Członkowie delegacji Czerwionki-Leszczyn spotkali się z przedstawicielami władz Miasta Sokołów Podlaski, radnymi Rady Miejskiej oraz kierownikami miejskich jednostek organizacyjnych. Rozmowy dotyczyły zacieśniania dalszej współpracy w dziedzinach promocji, kultury, oświaty i sportu oraz wymiany doświadczeń i wiedzy w zakresie samorządności lokalnej.

Bardzo serdecznie dziękujemy naszym przyjaciołom z Sokołowa Podlaskiego za tak miłe i ciepłe przyjęcie.


Zdjęcia udostępnione przez Urząd Miasta Sokołów Podlaski.

top_baner
do góry