Strona główna/Urząd/Aktualności/Majówka z funduszami europejskimi

Majówka z funduszami europejskimi

Aktualności 9 Maja 2014

W tym roku przypada 10. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny zaprosiła mieszkańców do wspólnego świętowania.

Uroczystości były okazją do wspólnej zabawy, a także podsumowania ostatnich 10 lat rozwoju Gminy i prezentacji zmian, jakie nastąpiły w miejscowości dzięki wykorzystaniu unijnych dotacji. Łączna kwota pozyskanych z Unii Europejskiej środków wyniosła w Czerwionce-Leszczynach ponad 60 mln zł.

Wydarzenie odbywało się na terenie wielofunkcyjnej hali targowej oraz w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym. Te dwa niezwykle ważne dla kultury, rekreacji i integracji mieszkańców miejsca powstały właśnie dzięki funduszom europejskim.

Na uczestników wydarzeń czekały liczne atrakcje, gry oraz zabawy dla dzieci i dorosłych, występy artystyczne oraz pokaz sztucznych ogni. Świętowanie otworzyła radosna, kolorowa parada przedstawicieli szkół i przedszkoli oraz mieszkańców Czerwionki-Leszczyn. Dzieci zaprezentowały się w strojach nawiązujących do krajów członkowskich UE oraz do realizowanych w placówkach oświatowych projektów unijnych (m.in. Comenius, Europejski po-ziom, Maluch w przedszkolu, Przedszkolaczek).

Pełne wdzięku przedszkolaki zaprezentowały na scenie hali taneczno-muzyczną prezentację wybranych krajów Unii Europejskiej.

W Centrum Kulturalno-Edukacyjnym odbywały się liczne konkursy i zabawy dla dzieci i dorosłych, a ich tematyka nawiązywała oczywiście do Unii Europejskiej.

Najmłodsi mieli okazję stworzyć ogromną prace plastyczną "Nasza Europa", kolorować najbardziej rozpoznawalne symbole państw członkowskich, odpowiadać na pytania wiedzowe oraz zdobywać punkty w „Europejskich rzutkach”.

W czasie wydarzenia można było także zapoznać się z projektami zrealizowanymi dzięki unijnym funduszom. Przed mieszkańcami "otworzyły się drzwi" nowoczesnego Centrum Kulturalno-Edukacyjnego. Była to jedyna, jak dotąd, okazja, aby zobaczyć CKE także „od kuchni” i zainteresowanych nie brakowało.

Dodatkowych emocji dostarczył specjalny pokaz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych połączony z pokazem ratowniczym.

Kapryśna majowa aura nie sprzyjała niestety plenerowej imprezie. Zgromadzonych na terenie hali w chłodny wieczór starali się rozgrzać występujący na scenie lokalni artyści, a także zespół De Nuevo – finalista programu „Must be the music”, wydarzenie zakończył pokaz sztucznych ogni.

do góry