Strona główna/Urząd/Aktualności/Majówka dla seniorów

Majówka dla seniorów

Aktualności 11 Maja 2011
Kilkunastu seniorów z naszej gminy uczestniczyło wczoraj w majówce zorganizowanej przez pracowników Punktu Terenowego nr 2 Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwionce-Leszczynach.

"Piękna pogoda zainspirowała nas do zorganizowania plenerowego spotkania integracyjnego dla starszych mieszkańców naszej gminy – mówi Izabela Malik, kierownik PT nr 2. - Projekt pt. "Majówka z koszyczkiem" ma na celu aktywizację seniorów, zapewnienie im możliwości wspólnego spędzania czasu i zwiększenie wsparcia psychicznego".

Działanie jest odpowiedzią na potrzebę integracji osób, które brały udział w projekcie socjalnym "Złota jesień – nordic walking", "Złota jesień - reaktywacja" i "50+ w sieci" oraz dla wszystkich mieszkańców powyżej pięćdziesiątego roku życia zainteresowanych włączeniem się w inicjatywy zaproponowane przez OPS.

"Nadmiar czasu wolnego i brak nawyku aktywnego korzystania z życia może okazać się szkodliwy dla ogólnego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego. "Późna dorosłość" to okres kiedy uwolnieni od pędu życia codziennego, możemy pozwolić na realizację planów, na które do tej pory nie mieliśmy czasu, zadbać o siebie, pomyśleć na nowo o swoich pasjach i zainteresowaniach" – przekonują pracownicy OPS i zachęcają starszych mieszkańców naszej gminy do dzielenia się swoimi doświadczeniami, poglądami, opiniami.

Realizacja szeregu pomysłów dotyczących wsparcia i aktywizacji osób starszych stała się możliwa również dzięki zaangażowaniu samych uczestników poprzednich projektów socjalnych. 

Bardzo zgrana dziś grupa osób zachęca do udziału w kolejnych inicjatywach swoich najbliższych – członków rodzin, znajomych, sąsiadów. 

Jak podkreślają pracownicy OPS, grupa ta jest świadoma, ze wiek dojrzały to naturalny etap – dlatego chce korzystać z życia w pełni sił witalnych.

Majowy piknik dla seniorów odbył się wczoraj w parku przy leszczyńskim zamku.

"Miłe rozmowy, grillowanie i zajęcia integracyjne sprawiły, że czas spędzony na majówce upłynął bardzo szybko" – podkreślali uczestnicy spotkania.

Panie uczestniczące w pikniku same przygotowały specjały na grilla. Deklarowały, że zrobiły to z przyjemnością - "Miałyśmy cel, po prostu czułyśmy się potrzebne". 

Pracownicy OPS przygotowali także szereg nieznanych wcześniej uczestnikom projektu atrakcyjnych zajęć z chusta animacyjną. "Chusta to świetny przyrząd do ćwiczeń ciała i ducha – podkreślali organizatorzy spotkania. Pozwala zorganizować szereg nietuzinkowych zabaw integrujących grupę i rozwijać umiejętność współpracy z towarzyszami wspólnych zajęć".

"Z chęcią uczestniczymy w zajęciach przygotowanych przez OPS. Najpierw były to marsze nordic walking, teraz uczymy się obsługi komputera i internetu, niedawno zorganizowano dla nas specjalne warsztaty rozwijające kreatywność, a dziś korzystamy z pięknej pogody i mamy bardzo udaną majówkę. W naszym wieku najgorsza jest samotność i zamykanie się w czterech ścianach domu" – podkreślali uczestnicy spotkania.

Od jutra OPS rozpoczyna realizację kolejnego projektu dla seniorów pt. "Muzyka + woda = zdrowie i uroda" mającego na celu rozwój aktywności fizycznej i promowanie zdrowego stylu życia. Zajęcia będą odbywały się w każdy czwartek na terenie krytej pływalni w Czerwionce-Leszczynach.
top_baner
do góry