Strona główna/Urząd/Aktualności/Magda kładzie gładź, a Daniel smaży kotlety. OPS aktywizuje bezrobotnych mieszkańców familoków

Magda kładzie gładź, a Daniel smaży kotlety. OPS aktywizuje bezrobotnych mieszkańców familoków

Aktualności 26 Sierpnia 2011

Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach projektu unijnego "OPS i Twoja aktywność ku integracji" opracował i wdraża wyjątkowy Program Aktywności Lokalnej aktywizujący rodziny wieloproblemowe z czerwieńskich familoków. W ramach projektu uczestnicy od kilku tygodni remontują klatki schodowe w swoich mieszkaniach.

- Pomysł zrodził się z potrzeb – mówi Monika Stępień-Grzegorzyca z OPS, koordynatorka projektu. - Nie chcieliśmy, aby praktyki zawodowe były przeprowadzane w przypadkowym miejscu. Zaproponowaliśmy więc uczestnikom projektu naukę zawodu we własnym miejscu zamieszkania. Propozycja spotkała się z dużym entuzjazmem. Obserwujemy, że wykonywana praca sprawia im wiele radości i satysfakcji, mamy też nadzieję, że końcowy rezultat remontów skłoni wszystkich, również tych niezaangażowanych w prace, do troski o wygląd swojego familoka.

Praktyka polegająca na wyremontowaniu własnego miejsca zamieszkania to jeden z elementów uczestnictwa w projekcie. Udział w nim ma zmniejszyć zagrożenie wykluczenia społecznego rodzin poszukujących wsparcia poprzez zaktywizowanie społeczno-zawodowe. Cele projektu stanowią - podniesienie kwalifikacji, umiejętności i kompetencji zawodowych osób bezrobotnych poprzez szereg bezpłatnych szkoleń zawodowych, podniesienie własnej samooceny poprzez udział w spotkaniach z doradcą zawodowym i psychologiem oraz poprzez uczestnictwo w spotkaniach samopomocowych grup wsparcia, a także podniesienie aktywności zawodowej i nabycie wiedzy na temat poruszania się na rynku pracy.

Jak podkreśla M. Stępień-Grzegorzyca - Uczestnicy projektu otrzymują kompleksową pomoc na każdej płaszczyźnie życia, co zwiększa możliwość osiągnięcia wytyczonych celów projektu.

"Klub samopomocowy rodzin z familoków" liczy 12 osób, wszyscy są mieszkańcami osiedla. Część z nich zgłosiła się do projektu "OPS i Twoja aktywność ku integracji", pozostali zostali wyłonieni przez pracowników OPS-u spośród osób korzystających z pomocy ośrodka. Grupa jest zróżnicowana wiekowo – najmłodszy uczestnik ma 18 lat, najstarszy ok. 50. Wszyscy są osobami nieaktywnymi zawodowo.

W projekcie bierze udział aż siedem kobiet. To nie przypadek. - Znaczącym problemem w naszej gminie jest także ukryte bezrobocie, które dotyczy kobiet – dodaje M. Stępień-Grzegorzyca. - Ma to związek z funkcjonowaniem tradycyjnego modelu rodzin górniczych, w których jedynym żywicielem rodziny jest mężczyzna. Z naszych statystyk wynika, że 70% klientów to kobiety, a rynek pracy jest otwarty głównie na zatrudnianie mężczyzn. 

Magda Ludwiniak jutro bierze ślub. Przygotowania do ważnego wydarzenia łączy z kładzeniem gładzi i montowaniem płyt kartonowo-gipsowych. Jej narzeczony Daniel w czasie kiedy Magda spędza czas na pracach budowlanych opiekuje się dziećmi i gotuje obiady. Zamiana ról go nie przeraża, ani nawet nie stresuje. Maga mówi: Wiadomo, ze baba jest słabsza fizycznie od chłopa, ale ma większy zapał. Nie boję się pracować. Najtrudniejsze było dla mnie podwieszanie sufitu - to nie przelewki. Czasem, aż ręce bolą od szpachlowania, ale nikt tu nie narzeka, bo efekty pracy od razu widać. Mamy też kupę śmiechu przy remoncie, wygłupiamy się, wtedy robota lepiej idzie. Myślę, ze teraz będę mogła wiele sama zrobić w domu - dodaje.

Aleksandrę Uliarczyk zastajemy z wiertarką - mocuje płyty kartonowo-gipsowe.

Lepsza wiertarka czy lepienie pierogów – pytamy.

Pierogów w życiu nie robiłam - ale myślę, że mimo wszystko stać przy garach jest łatwiej, chociaż praca przy remoncie mnie nie przeraża, od razu zareagowałam z entuzjazmem- mówi. 

Nie, nie jest ciężko – dodaje z uśmiechem Justyna Szymura. - Wszystkiego można się nauczyć. Kładzenie gładzi, owszem jest trudne, ale kobiety robią to bardzo precyzyjnie, dokładnie, więc efekt jest taki, jaki powinien być. Myślę nawet o tym, żeby poszukać pracy z sklepie budowlanym. Znam się już na tych sprawach i mogę dobrze doradzić.

Prace wewnątrz budynków obejmować będą naprawę ścian, malowanie, uzupełnianie poręczy i parapetów oraz inne drobne prace remontowe. Uczestnicy projektu mogą liczyć na wsparcie swoich działań ze strony Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Podczas prac stale towarzyszy im nauczyciel zawodu.

Zaktywizowanie bezrobotnych ma przeciwdziałać wyraźnej obecnie wśród wielu osób korzystających z pomocy OPS postawie roszczeniowej i antyspołecznej.

W tym zakresie OPS obserwuje już pierwsze sukcesy -Uczestnicy programu są bardzo zaangażowani, chcą podejmować kolejne działania, mają szereg inicjatyw. Zmiany te są dla nas budujące - podkreślają pracownicy OPS.

-Staramy się przygotować uczestników programu do czynnego wejścia na rynek pracy- podkreśla Celina Cymorek, dyrektor OPS-u.

Uczestnicy projektu korzystają już więc z samopomocowych grup wsparcia, zajęć z doradcą zawodowym, porad prawnych oraz szkoleń zawodowych – zgodnych z ich zainteresowaniami i predyspozycjami.

Robert Pisarek, uczestnik projektu mówi: Projekt naprawdę zmienił moje życie. Siedziałem zamknięty w czterech ścianach, bo jestem po ciężkiej chorobie, po której straciłem chęć kontaktu z ludźmi. Dzięki projektowi OPS-u znalazłem nowy cel w życiu, uwierzyłem w swoje siły. Z ogromną radością tutaj przychodzę. To niesamowite, bo robię coś i dla siebie i dla innych. Praca dała mi satysfakcję. Wcześniej paliłem dużo papierosów, a odkąd pracuję – nie palę. To mój kolejny sukces. Ręce i myśli mam zajęte czymś innym. Bardzo się cieszę , że tu trafiłem.

Środki finansowe na zakup materiałów budowlanych pochodzą z projektu finansowanego przez Unię Europejską. 

Polecamy wydanie "Aktualności" TVP Katowice dotyczące aktywizacji bezrobotnych kobiet w Czerwionce-Leszczynach:

http://www.tvp.pl/katowice/informacyjne/aktualnosci/wideo/25-sierpnia/5161174 

do góry